logo

İsrail’den camiye füze: En az 15 ölü

İsrail cami çıkışında füze saldırısı düzenledi. Saldırıda ilk gelen bilgilere göre en az 15 kişi öldü, onlarca yaralı var.

İsrail’in, saldırıda Hamas’ın Gazze polis müdürünün evini hedef aldığı ancak evin bir camiye çok yakın olması nedeniyle akşam namazından çıkanların öldüğü belirtiliyor.

Hamas polis şefinin ölüp ölmediği ise bilinmiyor. İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısının 151’e, yaralıların ise 1050’ye yükseldiği bildirildi.

İSRAİL’DEN ‘EVLERİNİZİ TERK EDİN’ ÇAĞRISI
Bu arada İsrail ordu sözcüsü Avichay Adraee, sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan yaptığı açıklamada “Bu gece Gazze’nin kuzeyinde yaşayanlara, Hamas’tan korumak ve can güvenliklerini sağlamak için evlerini terk etmelerini isteyen bildiriler dağıtılacak” dedi.

Açıklamasında Gazze halkının Hamas yüzünden saldırılara maruz kaldığını öne sürerek, halkın evlerini terk etmesinin kendi can güvenlikleri için gerekli olduğunu iddia eden Adraee, söz konusu bildirilerin hangi bölgelerde dağıtılacağını belirtmedi.

İsrail radyosunda geçen habere göre ise söz konusu bildirilerin telefon ve medya üzerinden ya da uçaklardan atılan broşürlerle yapılacağı öne sürülüyor.

İSRAİL, KENDİLERİNE ROKET FIRLATILAN LÜBNAN’IN GÜNEYİNİ VURDU
Öte yandan İsrail’in, Lübnan’ın güneyini top atışlarıyla vurduğu bildirildi.

Askeri kaynaklardan alınan bilgiye göre; Lübnan’ın güneyinden dün akşam saatlerinde Batı Celil bölgesine roket atıldı. İsrail ordusu da haberi doğruladı.

Bu arada İsrail 10. Kanalı, Lübnan’dan atılan 3 roketle Celil bögesinin vurulduğunu, roket mermilerinin boş alana düştüğünü ve bundan dolayı can ve mal kaybının yaşanmadığını belirtirken, söz konusu roketlerin Lübnan’daki Filistinli gruplar ya da aşırı dinci gruplar tarafından fırlatılma ihtimali üzerinde durulduğu dile getirildi.

İsrail Ordu Sözcü Peter Lerner, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, İsrail ordusunun ateş açılan kaynağı topçu ateşiyle vurduğunu kaydetti.

KASSAM TUGAYLARI, TEL AVİV’E FÜZEYLE SALDIRDI
Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın da, dün akşam İsrail’in başkenti Tel Aviv’e J80 füzeleriyle saldırı düzenlediği bildirildi.

Kassam Tugayları’ndan yapılan yazılı açıklamada, saldırının J80 füzeleriyle yapıldığı belirtildi.

Kassam’ın Tel Aviv’i vuracağını açıklamasından sonra birçok televizyon kanalı da şehirde olası saldırıları gözlemek için naklen yayın yaptı.

Bu arada İsrail’in Kanal 10 televizyonu, bir füzenin Tel Aviv’e düşüş anını görüntüledi.

Ayrıca İsrail Ordu Sözcüsü Peter Lerner da sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “Demir Kubbe” savunma sisteminin Tel Aviv’i vurmak üzere atılan füzelerden 2’sini havada imha ettiğini belirtti.

Kassam Tugayları, daha önce İsrail’i saat 21.00’den sonra vuracaklarını duyurmuştu.

İSRAİL’E AİT BİR İNSANSIZ HAVA ARACINI DÜŞÜRDÜLER
Öte yandan güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, İzzeddin el-Kassam Tugayları’na bağlı silahlı milisler, uçaksavar kullanarak gerçekleştirdikleri saldırıda bir insansız hava aracını vurdu. Hava aracı Gazze’nin batısındaki Er-Rimal bölgesine düştü.

İsrail makamlarından konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

Batı Şeria’da 12 Haziran’da kaybolan 3 Yahudi yerleşimcinin 18 gün sonra ölü bulunmasının ardından Filistinli genç Muhammed Ebu Hudayr, 2 Temmuz’da Yahudi yerleşimciler tarafından kaçırılmış ve yakılarak öldürülmüştü. Olayların tırmanmasıyla İsrail, geçen pazartesi günü Gazze’ye yönelik “Koruyucu Hat” adı altında operasyon başlattığını duyurmuştu.

İBRANİCE YAYIN YAPACAK SİTE AÇTILAR
Bu arada İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın, İbranice yayın yapacak bir internet sitesi açtığı bildirildi.

Kassam Tugayları tarafından yapılan yazılı açıklamada, açılan sitenin direniş örgütlerine ait siteler içinde İbranice yayın yapacak ilk site olduğu ifade edildi.

Açıklamada, “Yenmiş ekin yaprakları” ismini taşıyan sitede Gazze’de yürütülen operasyonla ilgili haber, rapor, video, açıklama, ölen ve yaralananlar ile İsrail ordusunun meydana getirdiği yıkımı anlatan fotoğrafların yayımlanacağı belirtildi.

Öte yandan, Kassam Tugayları Gazze sınırında İsrail ordusuna ait bir tankı hedef aldığını açıkladı.

Yapılan açıklamada, tanksavarla yapılan saldırı sonucu Gazze’nin kuzeyindeki bir tankın hedef alındığı ifade edildi.

Kassam Tugayları daha önce de bir askeri aracı hedef aldığını duyurmuştu.

HAMAS’TAN AÇIKLAMA
Öte yandan Gazze’deki Hamas Hareketi, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki’nin, İsrail’in Filistinli sivillerin öldürülmesini önlemeye yönelik tüm önlemleri aldığını vurgulamasının “Gerçekleri saptırmak ve İsrail çıkarlarının yanında yer almak” anlamına geldiğini açıkladı.

Hamas Sözcüsü Fevzi Berhum yaptığı açıklamada, Psaki’nin açıklamalarının, İsrail’in Filistin halkına karşı yürüttüğü saldırıların sürdürülmesini sağladığını belirterek, Amerika’nın Gazze’de kadın ve çocukların öldürülmesinde işgal kuvvetleriyle aynı safta yer aldığını söyledi.

Berhum, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in, İsrail ile dayanışma halinde olduklarını belirten açıklamalarının “İsrail terörünün desteklenmesi ve sivil Filistin halkının katledilmesini teşvik etmek” anlamına geldiğini vurguladı.

“Bu açıklamalar tamamen düşman İsrail’in çıkarları yanında yer almak anlamına gelir. Böylece İsrail’in daha fazla Filistinli’nin kanını dökmesini sağlar” şeklinde konuşan Berhum, “Bu, Fransa ve Almanya’yı Filistin halkına karşı İsrail terörünü destekleyen devletler sınıfına yerleştirir” ifadesini kullandı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Psaki, dün yaptığı basın toplantısında “Hiçbir ülkenin suçsuz sivillere karşı gelişi güzel bir şiddet tehdidi altında yaşaması mümkün değildir. Hamas’ın terörist bir örgüt olduğunu hatırlatmak önemlidir” demişti.

Psaki, “İsrail, erken uyarıları aracılığıyla sivillerden can kaybının engellenmesine yönelik kendi tarafından önlemleri almıştır. Ancak Hamas her zaman olduğu gibi bunu yapmadı ve İsrail’deki sivil bölgelere gelişi güzel saldırılarına devam etti” şeklinde konuşmuştu.

İŞTE DAKİKA DAKİKA:

23:09:Hamas: Kassam’ın TelAviv’i esir alan J80 füzeleri direnişin caydırıcılığının hangi seviyede olduğunu kanıtladı. İsrail kartondan bir devlet!
23:06:İsrail Radyosu: “Bir kaç saat sonra Gazze’nin sonu gelecek.”
22:49:Gazze’nin doğusuna düzenlenen saldırılarda 15 Filistinli şehid oldu. 35’in üzerinde de yaralı var
22:47:İsrail Kanal 10 televizyonu: Tel Aviv’e atılan füzeler sonucunda 19 İsrailli yaralandı.
22:41:İsrail Sağlık Bakanlığı: İsrail vücudu eriten yeni bir silah kullanıyor.
22:39:Filistin direnişinin füzeleri Aşkol’a düşmeye başladı.
22:34:Kudüs’te Amerikalı bir turist öldü.
22:31:El Meyadin,Israil Kanal-10’dan naklen:Israil,geniş çaplı hava saldırısı yapılacağını belirterek Gazzelilerden evlerini boşaltmasını istedi
22:27:Tel Aviv’e 1 füze daha düştü.
22:16:Filistinli gençler Tel Aviv’de sokaklara döküldü.
22:10:Siyonistler Refah’ta Arafat ailesinin evini vurdu.
22:00:Yafa’da da uyarı sirenleri çalıyor. Tel Aviv’e hala füze yağıyor…
21:57:Üst düzey askeri yetkili: “İlerleyen saatlerde Gazze’ye büyük bir saldırı gerçekleştireceğiz”
21:53: Siyonist askeri uzmanlar: “J-80” füzeleri belli bir doğrultuda ilerlemiyor. Bu füzelerde “Demir Kubbe”yi halt edecek bir teknik var.
21:51:Siyonist medya: Gazze’den atılan füzeler sonucu Kudüs’te 1 İsrailli öldü.
21:50: İsrail Kanal 10 televizyonu: El-Kassam şu ana kadar hiçbir Arap ordusu’nun yapamadığı bir şeyi yaptı.
21:50:Gazzeliler sokaklara döküldü ve sevin naraları atıyor.
21.49: İsrail Walla sitesi: Direnişin füzeleri Aşkelon ve Aşkol’a düşmeye başladı…
21:49: İsrail Kanal 10 televizyonu: Tel Aviv’e en az 10 füze düştü. Füzeler düşmeye devam ediyor.
21:47:Kassam füzelerinin yağdığı Tel Aviv’den yaralı haberleri geliyor…
21:46:Siyonist rejim ordu sözcüsü:”İsrail saldırı altında”
21:43: El-Kassam Tugayları Tel-Aviv’i vurmaya devam ediyor…
21:41: İsrail Kanal 10 televizyonu: “İsrail 2012 anlayışında bir ateşkes için hazırdır”
21:38:Tel Aviv ve Yafa’da siren sesleri, ambulanslar ve patlamaların sesi hiç kesilmiyor…
21:35:İsrail Kanal 2 televizyonu: Sığınaklara kaçın. Sakın “Demir Kubbe’ye güvenmeyin..
21:32: Tel Aviv’in her yerinde uyarı sirenleri çalıyor…
21:30: EL-Kassam Tugayları Tel-Aviv’i 6 adet “J-80″ füzesiyle vurdu.El-Kassam Tel Aviv’i vuracağının müjdesini 1 saat önce vermişti.
20:15:Gazze Sağlık Bakanlığı sözcüsü: ” Bugün Siyonist saldırılar sonucu 30 kişi şehid edildi”
20:12: El-Kassam Tugayları: “Tam 1 saat sonra Tel Aviv füzelerimizle sarsılacak”
20:10:El-Kassam Tugayları: “Bütün yayın organları kameralarını saat 21.00’da Tel-Aviv semalarına çevirsin”
20:08:El-Kassam Tugayları: ” 1 saat sonra Tel Aviv’i “J80″ füzeleriyle vuracağız”
20:02: Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi İsrail ile Gazze arasındaki ateşkesi sağlamak üzere bir basın açıklaması yayınladı. 15 konsey üyesinin tamamı tarafından onaylanan ve bağlayıcılığı olmayan açıklamada “Gazze ile ilgili krize ilişkin ciddi endişe taşındığı” belirtilirken “Her iki taraftaki sivillerin güvenlik ve refahı”na vurgu yapıldı.
19:58:İsrail kaynakları: Usame Hamdan: “Hamasla İsrail arasında bir gerilim var. Fakat mesele Filistin’in maslahatına olduğunda bu gerilimin üstesinden gelinebilir”
19:54:İsrail Kanal 10 televizyonu: “Bütün şehirlerimize Filistin’den atılan füzeler yağıyor”
19:50:Sami Ebu Zuhri: Filistin direnişi ateşkes için İşgalci İsrail’e yalvaracak değildir.
19:41:Filistinli kaynakların aktardıkları bilgiye göre, dört adet füze Bethlehem ve Hebron’da açık alana düştü. Füzelerin sorumluluğunu Hamas üstlendi.
19:40: Hamas üst düzey yetkilisi Usame Hamdan: “Aralarında Mısır, Katar ve başka bölgesel ve uluslararası unsurların da bulunduğu birçok tarafın Hamas ile İsrail arasında bir ateşkes yapılması için aracılık ediyor”.
19:36:El-Kassam Tugayları işgal edilmiş Kudüs topraklarını “M-75” füzeleriyle vuruyor.
19:29:Kassam Tugayları siyonist rejim tankını füzeyle vurdu
19:22: Hebron Dağı’nın güneyindeki açık alana füze düştü.
19:14:Orta Doğu dörtlüsü temsilcisi Tony Blair Kahire’ye geldikten sonra, Mısır cumhurbaşkanı Abdul Fettah Sisi’nin sözcüsü “Gazze ve İsrail arasında tırmanan şiddet kimseye fayda sağlamamaktadır ve daha birçok sivil kayıpların yaşanması ile sonuçlanacaktır” açıklamasında bulundu
19:07:Aşkol yakınlarına iki füze düştü. Yaralı yok
19:06:Kudüs, Beyt Şemeş ve Ölü Deniz’de siren sesleri duyuldu.
18:57: Üç roket Aşkol Bölgesel Konseyi yakınlarındaki bir kasabaya düştü.
18:51: Siyonist rejim Han Yunus’a yeniden saldırıyor…
18:43:”Demir Kubbe” Rişon Lezyon’da bir roketi imha etti.
18:35:Kassam’ın füzelerinden sonra Aşdod’ta büyük bir patlama meydana geldi. “Demir Kubbe” direnişin füzelerini engellemedi yine başarısız oldu.
18:32: 15 Kassam füzesi Aşdod’u vurdu.
18:27:Tel Aviv’de uyarı sirenleri çalmaya başladı.
18:21:Siyonist yerleşim bögelerinden Ashdod, Rechovot, Nes Tziona, ve Lod’da sürekli sirenler çalıyor
18:13: Amerika, Fransa, İngiltere ve Almanya yetkililerinin yarın Gazze’deki durumu masaya yatıracağı bildirildi.
18:00:Siyonistlerin Gazze’nin doğusuna gerçekleştirdiği saldırıda 1 şehid, 3 yaralı olduğu öğrenildi.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.