logo

İsrail yine sivilleri vurdu: 40 ölü

İsrail’in Gazze’ye yönelik kara harekatı devam ediyor. İsrail’in ateşi sonucu Gazze’de bugün 40 Filistinli öldürüldü. Binlerce Filistinli ise, İsrail tanklarından kaçmak için evlerini terk etti.

Gazze’deki Filistinli yetkililer, İsrail’in ateşi sonucu Gazze’de bugün 40 Filistinlinin yaşamını yitirdiğini belirtti.

İsrail askerlerinin Gazze’nin doğu mahallelerine, hedef gözetmeksizin düzenlediği saldırılarda, en az 40 Filistinli hayatını kaybettiği, çok sayıda sivil de yaralandı.

Hamas, Kızılhaç Örgütü’nün “ölü ve yaralıların hastanelere taşınması için” 3 saatliğine önerdiği ateşkes önerisini kabul etti ancak İsrail tarafını 3 saatlik ateşkes önerisini reddetti.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı yetkilileri, İsrail tanklarından kaçan binlerce kişinin de evlerini terk ederek, yollara düştüğünü belirtti.

İsrail’in Gazze’ye saldırısından bu yana yaşamını yitiren Filistinlilerin sayısı 398’e, yaralı sayısı ise 2 bin 685’e ulaştı.

MEŞAL’DEN ARAP BİRLİĞİ’NE RET 
Hamas Siyasi Büro Şefi Halid Meşal, Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi’in Mısır’ın ateşkes girişimini görüşmek üzere yaptığı Kahire davetini reddetti.

Hamas’a yakın bir kaynaktan alınan bilgiye göre, Arabi, Meşal’i arayarak, Mısır’ın ateşkes girişimini görüşmek üzere Kahire’yi ziyaret etmesini istedi.

Arabi’nin Meşal’i, Mısır’ın ateşkes girişimine onay vermesi için ikna etmeye çalıştığını ifade eden Filistinli kaynak, Meşal’in teklifi kabul etmediğini ve bunun Gazze Şeridi’ndeki direniş örgütlerinin ortak duruşu olduğunu kaydettiğini aktardı.

4 İSRAİL TANKI VURULDU 
Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın İsrail ordusuna ait 4 tankı vurduğu iddia edildi. İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın ayrıca 5 İsrailli askeri öldürdüğü de ileri sürüldü.

İsrail, 7 Temmuz’da “Koruyucu Hat” adıyla, yıllardır abluka altında tutuğu Gazze’ye başlattığı saldırıların ardından geçtiğimiz Perşembe akşamı da kara operasyonu başlattı. İsrail’in saldırısında ölen Filistinli sayısı 398’e ulaştı.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » »
Share
627 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.