logo

İsrail, yakıp yıktı şimdi dönün diyor

İsrail’in 8 Temmuz’dan bu yana Gazze’ye yönelik hava ve kara saldırısında bin 650 Filistinli öldü, 8 bin 900 Filistinli de yaralandı. İsrail ordusu, Gazze’nin kuzeyindeki Beyt Lahya’dan kaçan Filistinlilere çağrıda bulunarak, evlerine geri dönebileceklerini belirtti.

İsrail’in Gazze’ye 8 Temmuz’dan bu yana düzenlediği hava ve kara saldırısında yüzbinlerce Filistinli evlerini terk etmek zorunda kaldı. Gazze’de yaşayan halk, Birleşmiş Milletler denetiminde bulunan bölgelere sığınmak zorunda kaldı.

Saldırılarını sürdüren İsrail ordusu, Gazze’nin kuzeyindeki Beyt Lahya’da yaşayan Filistinlilere çağrıda bulundu.

Kentte binlerce evi yerle bir eden İsrail ordusu, Filistinlilerin evlerine dönebileceğini açıkladı. 70 bin nüfuslu kentte çağrıda bulunan İsrail ordu sözcüsü ilginç de bir istekte bulundu.

Günlerdir Gazze’nin her tarafını bombalayan İsrail, Filistinlileri Hamas’ın silahları ve bölgede bıraktığı patlayıcılar konusunda uyardı.

Gazze’de görevini fiilen sürdüren eski Filistin hükümeti Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref El-Kudra ise, İsrail’in saldırılarının devam ettiğini, Refah kentinde 12 ceset ile 50 yaralıya ulaşıldığını söyledi.

Refah’ta saldırıya uğrayan bölgelerde arama-kurtarma çalışmalarını sürdürdüklerini kaydeden Kudra, “Kentin doğu mahallelerinde bulunan 12 ceset ve 50 yaralı bölgeden çıkarıldı” dedi.

İsrail’in havadan, karadan ve denizden Gazze’ye yönelik saldırılarının 26’ncı gününde dün taraflar arasında varılan 72 saatlik koşulsuz insani ateşkes, yürürlüğe girdikten kısa bir süre sonra İsrail tarafından tek taraflı sonlandırılmıştı.

İsrail’in Gazze’ye saldırısında şimdiye kadar bin 650 Filistinli hayatını kaybederken, 8 bin 900 Filistinli de yaralandı.

İsrail saldırısı sonucu yıkılan ev sayısı 5 bin 238. Hasar gören ev sayısı 30 bin 50. İsrail saldırısında yıkılan cami sayısı 26, hasar gören cami sayısı ise 93.

Etiketler: » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.