logo

IŞİD’den kadınlara sünnet fetvası

Yaklaşık 4 milyon genç kız ve kadının sünnet edilmesi için fetva yayımlandığı belirtildi.

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), kadınların sünnet edilmesine dair fetva yayımladığı kaydedildi.

Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi’ndeki basın toplantısına video konferans yöntemiyle Erbil’den bağlanan BM’nin Irak İnsani İşler Koordinatörü Jacqueline Badcock, bu sabah öğrendikleri bilgiye göre IŞİD’in genç kız ve kadınların sünnet edilmesine dair fetva yayımladığını söyledi.

Fetvanın Irak’ın Musul bölgesinde yaşayan 4 milyon genç kız ve kadını etkileyeceğini bildiren Badcock, fetvada sünnet edileceklerin yaş sınırının ise 49 olarak belirlendiğini kaydetti. Badcock, bu durumun özellikle Irak’ın bu bölgesi için son derece yeni bir gelişme olduğunu da belirtti.

BM Koordinatörü Badcock ayrıca, ülkede hazirandan beri devam eden çatışmalarda 1.2 milyon insanın evlerini terk etmek zorunda kaldığını söyledi.

Bunlardan 550 bininin Enbar bölgesinde olduğunu ifade eden Badcock, yerinden edilenlerin 650 bininin ise Musul dahil olmak üzere Irak’ın kuzeyinde olduğunu kaydetti.

IŞİD tarafından bölgedeki Türkmenlerin de hedef seçildiğini anlatan Badcock, yaklaşık 7 bin Türkmen ailenin de evlerini terk etmek zorunda kaldığını bildirdi.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
581 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.