logo

IŞİD’den ABD’nin paraşütle attığı silahlar için teşekkür!

Youtube’da dün yayınlanan bir video tartışmaya sebep oldu. Videoda yüzü maskeli ve silahlı bir militanın bir paraşütün önünde kameraya karşı konuştuğu görülüyor.

ışid-abd-silah-paraşütİddiaya göre askeri malzeme ve silahla yüklü bu paraşüt ABD’nin YPG güçlerine yardım etmek için bölgeye attığı paraşütlerden biri.

Paraşütle gelen silahların önünde konuşan militan tek tek silah sandıklarını açıyor ve içindeki silahları kameraya gösteriyor.

Pentagon’dan yapılan açıklamaya göre bölgeye 27-28 adet askeri malzeme taşıyan paraşüt atıldı.

ABD’li Amiral John Kirby de videodaki silahların kendi gönderdikleri silahlara benzediğini ve IŞİD’in paraşütlerden birini indirmiş olabileceğini söyledi.

Amiral açıklamasında yollanan malzemenin büyük bir bölümünün doğru ellere ulaştıklarından emin olduklarını, sadece bir tanesinin doğru yere gitmemiş olduğunun farkında olduklarını söyledi.

Wall Street Journal’ın haberine göre GPS ile kontrol edilen paraşütlerden birisi iniş sırasında arızalandı ve bu yüzden belirlenen hedef bölgeye iniş sağlayamadı.

İngiltere tabanlı Suriye İnsan Hakları Gözlemcileri de bölgedeki kaynaklarından aldıkları bilgilere göre yollanan paraşütlerden en az birinin IŞİD’in eline geçtiğini doğruladı.

Videoda görülen silahlar arasında el bombaları, roketler göze çarpıyor.

Videonun yayınlanmasından sonra ise sosyal medyada ve özellikle Twitter’da tartışma yarattı.

IŞİD taraftarları olayın ABD açısından utanç verici olduğunu söyledi ve ABD’ye teşekkür mesajları yayınladı.

Etiketler: » » » » » » »
Share
1396 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.