logo

IŞİD mevzi kaybediyor

Irak’ta birçok cephede IŞİD’a karşı sürdürülen savaş la ilgili çelişkili bilgiler geliyor. Irak ordusuna göre toprakları geri almaya başladılar. Türkmenler Telafer’de kontrolün IŞİD’de olduğunu söylüyor. Bağdat’ın kuzeyinde ise IŞİD birlikleri geri püskürtüldü.

Iraklı El-Sümeriye kanalına açıklama yapan Korgeneral Reşit Felih, Felluce’nin 10 km kuzeyinde bulunan Saklaviye bölgesinde topçu atışı ve savaş uçaklarının saldırıları sonrası en az 200 IŞİD üyesinin öldüğünü belirtti. Ordunun teröre karşı hazır olduğunu belirten Felih, örgütü tamamen temizleyene kadar çalışacaklarını ifade etti.

Babil eyaletinde bulunan elit bir askeri birliğin ise Samerra’ya giderek IŞİD’e karşı savaşacağı açıklandı. Tümgeneral Riyad el-Hikani aynı kanala yaptığı açıklamada, askeri birliğin sokak savaşına yönelik eğitim aldığını açıkladı.

Öte yandan, Musul’un da içinde bulunduğu Ninova eyaletinde son 48 saattir su, elektrik ve internete erişim sağlanamıyor.

Diyala eyaletinde ise bomba yüklü bir araç uzmanlarca etkisiz hale getirildi. Bakuba şehrinin 10 km kuzey doğusunda yol kenarına park edilmiş araçtan şüphelenen güvenlik güçleri, aracın içinde patlamaya hazır 50 kg maddenin bulunduğunu belirtti.

Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı Telafer’de ise eyalet meclis üyesi Nureddin Kaplan IŞİD’in Telafer’de alan kazanmaya devam ettiğini fakat havaalanının henüz Irak ordusu kontrolünde olduğunu ifade etti. Şehir nüfusunun yüzde 95’i geçen hafta başlayan IŞİD saldırıları sonrası evlerini terk etmişti.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » »
Share
705 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.