logo

‘IŞİD lideri Bağdadi CIA ajanıdır’

İŞİD lideri Abu Bakr Al-Bağdadi, Amerikan askerler tarafından tutuklanıp bir süre Camp Bucca hapishanesinde bulunmuş, ama sonra serbest bırakılmıştı.

Pentagon’un resmi verilerine göre o Şubat-Aralık 2004 döneminde tutuklu bulunuyordu. Ancak her şeye göre bu veriler doğru değil. Bu hapishanenin eski müdürü albay Kenneth King, Al-Bağdadi’nin 2009 yılına kadar yatmış olduğunu iddia ediyor. Sözlerine göre bunun ardından Bağdadi Irak yönetimine teslim edilmiş, o da onu serbest bırakmışlardı. Ve bundan hemen sonra Al-Bağdadi’nin İŞİD örgütündeki hızlı yükselişi başlamıştı.

Uzmanlar, militanların liderinin Amerikalılarla bir şekilde temasları sürdürdüğünü iddia ediyorlar. Suriye’li siyaset uzmanı Taleb İbrahim konuyla ilgili şunu söyledi:

‘Buna hiç şüphem yok. Suriye ve Irak’taki krizler CIA’nın işidir. Washington bu konuda çok büyük deneyime sahip. Sovyet askerleri Afganistan’da bulunurken Amerikalılar El Kaide örgütünün kurulmasıyla uğraşıyorlardı. Şu an da aynı senaryo tekrarlanıyor. Gelecekte belki de İran’da aynı gelişmelere tanık olacağız’.

Rus doğu bilimci Viyaçeslav Matuzov bu görüşü paylaşıyor. Uzman şunu dedi:
‘Elde edilen veriler Al-Bağdadi’nin CIA ile alakalı olduğuna işaret ediyor. Büyük bir ihtimalle hapishanede geçirdiği yıllar içinde o Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı için çalışmaya başlamıştır. İŞİD liderinin hikayesi El Kaideci Abdulhakim Belhac’ın hikayesine çok benzer aslında. O da zamanında Amerikalılar tarafından tutuklanıp uzun zaman boyunca ABD’de hapishenede bulunuyordu. Sonra da Belhac Muammer Kaddafi yönetimine teslim edilmiş, 2010 yılında af kararı üzerine serbest bırakılmıştı. Libya devrimi başlar başlamaz adamlarıyla birlikte Kaddafi’ye karşı silaha sarılmıştı. Trablus Askeri Konseyi’nin başına geçen Belhac Trablus’un Kaddafi güçlerinden alınmasında büyük rol oynamıştı. Sonrasında da Beşar Esad’a karşı yapılan operasyonlara aktif şekilde katılmıştı. Yani Al-Bağdadi ve Belhac’ın biyografyaları birbirine çok benzer. Ve onların arkasında ABD istihbaratının bulunduğu olasılığı dışlanmamalıdır’.

Rusyanın sesi sitesine göre uzman, Amerikan istihbaratının İŞİD ile olası ilgisinin ABD’nin Irak’a F-16 uçaklarını teslim etmekte acele etmemesinin ana nedenlerinden biri olabildiğini düşünüyor. Bu arada Amerikalılar istese kendileri de İŞİD liderlerine ulaşabilirlerdi. Bunun için sadece bölgenin üzerinde devriye gezen İHA’ların uçuş güzergahlarında deşikliklerin yapılması gerekiyor. Ama Pentagon’un böyle bir emri yoktur herhalde.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
792 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.