logo

İşgalci Siyonist güçlerini Gazze’de ne bekliyor?

Dünya nefesini tutmuş, gözlerini işgalci Siyonist İsrail-Gazze hattına çevirmiş durumda. Bir haftayı aşkın bir süredir karşılıklı saldırılara sahne olan bölgede askeri hareketlilik hakim. İşgalci İsrail’in kara harekatına başlamasının an meselesi olduğu belirtiliyor. Peki işgalci güçlerini Gazze’de neler bekliyor? İşte işgalci İsrail’e tarihi bir saldırıyla Ortadoğu’da savaşın fitilini ateşleyen Hamas’ın “mini ordusu”.

İşgalci Siyonist İsrail ordusu ise kara harekatına hazırlanırken, Hamas güçlerinin 7 Ekim’deki “Aksa Tufanı” adı verdiği geniş çaplı saldırının yankıları sürüyor

Peki işgalci İsrail’e tarihinde tek seferde en büyük can kaybını yaşatan saldırının ardında neler yatıyor? Hamas güçlerinin yıllar içinde ulaştığı askeri kapasite ne durumda?

Reuters Haber Ajansı’nın üst düzey Hamas yetkililerine dayandırdığı haberinde Hamas güçleri “mini bir ordu” olarak tanımlandı. Askeri bir akademisi bulunduğu aktarılan Hamas’ın yaklaşık 40 bin üyesi olduğu iddia edildi.

Global Security isimli internet sitesine göre Hamas’ın 90’lı yıllardaki askeri kanadı yalnızca 10 bin üyeden oluşuyordu.

Yıllar içerisinde Hamas’ın elindeki mühimmat miktarının de büyük oranda arttığı kaydedildi. Hamas’ın 2008 yılında Gazze’nin kontrolünü ele geçirdikten sonra elindeki roketlerin menzili yalnızca 40 kilometre civarındaydı. 2021 yılına gelindiğinde ise bu mesafenin 230 kilometreye kadar çıktığı öğrenildi.

Hamas yetkilileri ise, “İcatlar ihtiyaçtan doğar” diyerek, işgalci Siyonist İsrail ablukasının bir sonucu olarak Hamas’ın Gazze içinde mühimmat üretimine zorlandığını ifade ediyor. Batılı yetkililer ise bu durumu Hamas’ın İran ile kurduğu yakın ilişkiye bağlıyor.

Hamas Lideri İsmail Haniye, Katar’ın El Cezire televizyonuna verdiği röportajda, ellerindeki uzun menzilli füzeleri İran ve Suriye’den elde ettiklerini açıklamıştı.

İşgalci Siyonist İsrailli kaynaklara göre İran‘ın Hamas’a yaptığı maddi yardım miktarının yıllık 350 milyon dolar olduğu iddia ediliyor.

 

Haber Kaynağı: BAŞAKŞEHİRNET.COM , NTV , Haberler

Etiketler: » » » » » » »
Share
224 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.