logo

İmralı’dan ‘bayrak’ açıklaması

Bayrak indirme olayına bir tepki de Öcalan’dan geldi. İmralı ziyareti sonrası yazılı açıklama yapan HDP heyeti, Öcalan’ın olaya ilişkin “Bayrak provokasyonu ivedilikle soruşturulmalıdır” dediğini duyurdu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekillerinden oluşan heyet, İmralı Adası’na gitti.

Heyette, HDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan, İdris Baluken ve İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder yer aldı.

Görüşmede sırasında Diyarbakır’ın Lice ilçesinde son günlerde yaşanan olaylar ve çözüm sürecinde gelinen son nokta ele alındı.

Heyet, Öcalan’ın mesajlarını ziyaretin ardından yaptığı yazılı açıklama ile duyurdu.

Buna göre Öcalan, yaşananlara ilişkin, “Türkiye halkını bize karşıtlaştırmayı amaçlayan son bayrak provokasyonunu her iki taraf da ivedilikle soruşturmalıdır” dedi.

“Bizim hiçbir ulusun ulusal değer ve simgelerine karşı olumsuz ve rencide edici bir yaklaşımımız olamaz” vurgusu yapan Öcalan, “Bu tarz provokasyonların halkların ortak geleceğini amaçlayan demokratik ulus çözümlemelerimi hedef aldığını herkesin bilmesi gerekir” ifadesini kullandı.

Öcalan, çatışmasızlık ortamının koruması için de çağrıda bulundu. Lice’deki olaylara değinen Öcalan, “Bu kayıplarımızın demokrasi ve özgürlük mücadelemizde yitirilen son canlar olmasını diliyorum” dedi.

Öcalan, çözüm sürecine ilişkin kararlılık mesajı verdi ve “Bu sıkıntıları aşma konusunda hep birlikte büyük bir kararlılık ve sağlam bir barış iradesini göstermek durumundayız” diye konuştu.

PKK: İMRALI ZİYARETLERİ ARTIK YETERLİ DEĞİL
Öte yandan gelişmelerle ilgili PKK’dan da yeni bir açıklama geldi. Örgüt, 3 kişilik HDP heyetinin belli aralıklarla İmralı’ya gidip gelmesinin artık hiçbir sorunun çözümü için yeterli olmayacağını açıkladı.

Açıklamada, heyetin İmralı Adası’na gitmesinin önemli olduğu vurgulandı ancak Lice’de 2 kişinin öldüğü olaylar sonrasında bu görüşmelerin gerginliği önlemede tek başına yeterli olmayacağı vurgulandı.

Örgüt, gerçeğin saptırılmamasını, hiç kimsenin İmralı’dan gerçekleşmeyecek bir beklenti içinde olmaması gerektiğini savundu.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
595 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.