logo

İlk teravih namazı kılındı

Ramazan ayının başlamasıyla birlikte camilere akın eden vatandaşlar, ilk teravih namazını kıldı.

Coğrafi konum ve güneşin doğuşu ile batışı hesaplanarak belirlenen vakitlere göre en erken orucun açılacağı Hakkari’de Ramazan ayının ilk teravih namazı için vatandaşlar kentteki camilere akın etti.

Çocuklarıyla birlikte kent merkezindeki Hacı Sait camisine giden vatandaşlar, 11 ayın sultanı Ramazan’ın ilk teravih namazını kılmanın mutluluğunu yaşadı.

Teravih namazının en erken kılındığı kentlerden biri olan Van’da da ilk teravih namazının coşkusu, merkezdeki Ulu Cami, Hz. Ömer Cami ve Yukarı Norşin Cami’nde yaşandı.

Kentin en büyük camilerinden olan Hz. Ömer ve Ulu camilerinde hatimli teravih namazı kılınırken, diğer camiler de vatandaşlarla dolup taştı. Tüm camilerde teravih kılmak isteyen kadınlar için ayrı bir alan oluşturulurken, aileleriyle birlikte camilere gelen çocuklarda ilk teravih namazını kıldı.

Bitlis’in Tatvan ilçesi ile Muş merkezdeki camilere akın eden vatandaşlar da, birlikte teravih namazı kılmanın mutluluğunu yaşadı.

Anadolu’nun ilk camisi olma özelliğini taşıyan Hatay’daki Habib-i Neccar Camisi’nde ramazanın ilk teravih namazı kılındı.

Habib-i Neccar ve Hz. İsa’nın iki havarisinin mezarının bulunduğu yerde inşa edilen cami, teravih namazını farklı bir mekanda kılmak isteyenlere ev sahipliği yaptı.

Teravih namazında Habib-i Neccar Camisi’ni tercih eden Müslümanlar, tarihi dokusunun yanı sıra Anadolu’nun ilk camisi olması nedeniyle özellikle burada ibadet etmeyi tercih ediyor.

Taravih öncesi Hatay Büyüşehir Belediyesi Mehteran Takımı gösteri düzenlediği gösterinin ardında, kadınlar da tarihi camide kendilerine özel ayrılan bölmede teravih namazlarını idrak ettiler.

Başkentte de, ramazanın ilk teravih namazı kılındı. Yatsı ezanıyla çok sayıda kişi Hacı Bayram ve Kocatepe camilerinde saf tutarak, ramazan ayının ilk teravih namazını kıldı. Yoğunluk nedeniyle cami avlusu ve bahçesinde de namaz kılındı.

Camileri dolduran vatandaşlara teravih namazı öncesinde din görevlileri tarafından ramazan ayının önemi hakkında vaazlar verildi.

İstanbul’da Sultanahmet, Eyüp Sultan ve Yeni Cami’nin de aralarında bulunduğu camilerde ramazan ayının ilk teravih namazı kılındı.

Sultanahmet Camisi’nde teravih namazı öncesinde yapılan vaazda, oruca ve oruçluya saygı konusuna yer verildi.

Erkeklerin ve kadınların doldurduğu camideki namazı turistlerin ilgiyle izlediği görüldü. Bazı vatandaşların çocuklarıyla geldiği camide, çok sayıda Arap turistin de namaz kıldığı gözlendi.

Namaz öncesinde cami dışında seyyar satıcıların sattığı başörtüleri ve seccadelere yoğun ilgi gösterildi.

Sultanahmet Camisi’ne “Hoş Geldin On Bir Ayın Sultanı”, Eminönü Yeni Cami’ye ise “Oruç Tut, Sıhhat Bul” yazılı mahyaların asıldığı görüldü.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
814 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.