logo

İlk iftar Fiji, Yeni Zelenda ve Avustralya’da açıldı

Güney Yarım Küre’de bulunan Avustralya’da bu Ramazan’ın ilk iftarı yapıldı. İlk iftar ise Fiji ve Yeni Zelenda’da açıldı

Güney Yarım Küre’de yer alan ve coğrafi konumu nedeni ile kışı yaşayan Avustralya’da ramazanın ilk iftarı yapıldı.
Avustralya’da ramazanın ilk gününde oruç, 11 saat 20 dakika sürdü. Türkiye’ye göre 7 saat ileride bulunan Avustralya’da Müslümanlar, ramazanın ilk orucunu aileleriyle açtı.
Konya’dan Avustralya’ya ailesi ile 1979 yılında göç eden Hüseyin Çelikel, orucunu kızları, damatları ve torunları ile beraber açtı. Çelikel, AA muhabirine, mübarek ramazan ayına erişmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek “Avustralya’nın Melbourne şehrine mübarek ramazan geldi. İftarımızı çocuklarımızla, torunlarımızla beraber yaptık. Mübarek ramazan ayının, bütün İslam alemine hayırlar getirmesini Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum” dedi.
Avustralya’da yapılan ilk iftarında son mesajı ise hem Türkçe hem de İngilizce olarak ‘‘ramazanınız mübarek olsun’’ diyerek çocuklar verdi.
İLK İFTAR
Güney Yarım Küre’de yer alan ve kış aylarını yaşayan Pasifik ülkeleri Fiji ve Yeni Zelanda’da, ramazanın ilk iftarı yapıldı.
İngiltere’deki Greenwich Rasathanesi’ne göre, dünyanın en doğusundaki 180. boylama en yakın Pasifik ülkelerinden Fiji ve Yeni Zelanda’da bulunan Müslümanlar, ramazanın ilk orucunu açtı.

Yeni Zelenda ve Fiji’de iftar vakti TSİ 08.20. (Dünya Bülteni)

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
744 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.