logo

İlgiltere’de referandumun ilk sonuçları belli oldu

ab-ingiltereİlk sandık sonuçlarına göre AB’ye “Evet” diyenler yüzde 50.6 “Hayır” diyenler yüzde 49.4

İngiltere’de sandık çıkışı anket sonuçlarına göre AB’ye “Evet” diyenler yüzde 52, “Hayır”diyenler yüzde 48 olarak açıklanmıştı.

İlk sonuçlar sonrası, İşçi Partisi’ne yakınlığı ile bilinen “Kalma” yanlısı Daily Mirror gazetesi erken baskı yaptı.

İngiltere Başbakanı David Cameron, oylama sonrasında sosyal medya hesabından “Britanya’nın daha güçlü, daha güvenli ve Avrupa’da daha iyi olması için oy veren herkese teşekkür ediyorum” mesajını paylaştı.

Cameron’ın lideri olduğu Muhafazakar Parti’den 84 milletvekili Başbakan’a gönderdikleri mektupla görevini sürdürmesini istediklerini ifade ettiler.

Referandumdan ayrılık kararı çıkarsa Cameron’ın partisi içerisinden istifaya zorlanabileceği basına yansımıştı. İngiltere Başbakanı ise AB’den ayrılık kararı çıksa dahi görevini sürdüreceğini söylemişti.

AB ve göçmen karşıtı görüşleriyle bilinen ve birlikten ayrılık yönünde kampanya yürüten Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi’nin (UKIP) lideri Nigel Farage, “sandıktan AB’de kalmaktan yana sonuç çıkacakmış gibi görünüyor” açıklamasında bulundu.

Birleşik Krallık genelinde belirlenen 382 yerel sayım bölgesinde başlayan sayım işleminin ardından, referandumun resmi sonucu Manchester şehrindeki belediye binasında oy sayımlarından sorumlu yetkili tarafından kamuoyuna duyurulacak.

İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda ile ülkenin deniz aşırı toprağı Cebelitarık’ta toplam 46 milyon 499 bin 537 kayıtlı seçmen bulunuyor. Referanduma katılım oranının yüksek olduğu tahmin ediliyor.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » »
Share
330 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.