logo

‘İkinci bir devlete izin yok’

TBMM Genel Kurulu’nda, 62. hükümet programının üzerindeki görüşmeler başladı. Genel Kurul, Başkanvekili Sadık Yakut başkanlığında toplandı.

Hükümet programı üzerinde yapılan görüşmelerde partiler ve hükümet için 40’ar dakika, kişisel konuşmalar için 10’ar dakika süre verildi. Gruplar adına ise en fazla iki kişi söz alabildi.

Genel Kurul’da MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli hazır bulundu.

Hükümet adına konuşan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç: “Bir devlet vardır; ikinci bir devlete, ikinci bir yargıya, ikinci bir bürokrasiye, ikinci bir otoriter sisteme bu ülkede müsaade etmeyeceğiz. Biz bir hukuk devletiysek, bu ülkenin bürokrasisi bellidir, otoritesi bellidir, yargısı bellidir. Bunun ikincisine, üçüncüsüne müsaade edersek, ortada ne AK Parti kalır, ne CHP kalır, ne MHP kalır, ne HDP kalır” dedi.

Sataşma olduğu gerekçesiyle söz alan CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, “MİT Müsteşarı, Nisan 2103’te Başbakan’ın önüne bir not koyarak bakanlarının Rıza Sarraf ile ilişkisi konusuna dikkat çekmesini istiyor. Sayın Arınç’ın bundan haberi olmamış olabilir. Bu bilgi başbakana veriliyor” diye konuştu.Sataşma olduğu gerekçesiyle söz alan CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, “MİT Müsteşarı, Nisan 2103’te Başbakan’ın önüne bir not koyarak bakanlarının Rıza Sarraf ile ilişkisi konusuna dikkat çekmesini istiyor. Sayın Arınç’ın bundan haberi olmamış olabilir. Bu bilgi başbakana veriliyor” diye konuştu.

Öncesinde CHP adına konuşan Hurşit Güneş ise Gezi eylemleri sırasında dövülerek öldürülen Ali İsmail Kormaz ile Mısır’da darbe karşıtı gösterilerde hayatını kaybeten Esma el Bilteci’nin fotoğraflarını gösterdi.

Güneş, “Yüreği yanmayan var mı?” diye sordu.

MHP adına söz alan Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu, “Hükümetin politikalarıyla terör örgütü stratejik hedefleri örtüşüyor. Program, milletin beraberliğini tehdit etmektedir. Bu yüzden uygulayanlara sorumsuzluk getirildi. Dış politika hayal tacirliği güçlü saygın ülke hedefiyle örtüşmez. Türkiye kendi sınırlarına sıkıştırıldı. Program önceki AK Parti hükümetlerini övmeye ayırmışlardır” dedi.

Söz alan bir diğer isim HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan , “Yeni anayasa söylemi çelişmektedir. Programda belirtilen katılımcı anaysa vaadi AKP’nin anayasa taslağında yer almamaktadır. Hükümet programının Türkiye’nin temel sorunlarına kalıcı ve köklü çözümler üretmediği açıkça görülmektedir. Bu program güven vermemektedir. Bu nedenle destek vermeyeceğimizi belirtiyoruz” diye konuştu

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
572 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.