logo

İbni Sina’da patlama, Çapa’da yangın!

Ankara’da, İbni Sina Hastanesi’nin önünde tıbbi atık taşıyan kamyonda gaz sıkışması nedeniyle patlama meydana geldi. Patlamada 1 kişi yaralanırken, etrafa kimyasal madde saçıldı. Neyse ki herhangi bir risk saptanmadı. İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi’nde çıkan yangın ise kısa süreli paniğe yol açtı.

Sıhhiye’de bulunan İbni Sina Hastanesi’nin acil servisinin önündeki otopark alanında saat 13.00 sıralarında şiddetli patlama sesi duyuldu.

Otoparkta bulunan ve içerisinde tıbbi malzeme bulunduğu ifade edilen kamyonda patlama meydana geldi.

Patlama sonrası kamyonun kasasında hasar oluşurken kamyona tıbbi malzeme taşıyan bir işçi ise yaralandı. Yaralanan işçi hastanenin acil servis bölümünde tedavi altına alındı.

Patlamanın ardından olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi.

Olay yerine gelen itfaiye ekipleri, kamyonun kasasında yer alan diğer tıbbi malzemelerin patlamaması için güvenlik şeridi oluşturdu.

Patlama sırasında acil servis çalışanları, hasta ve hasta yakınları büyük panik yaşadı.

ANKARA VALİLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA
Ankara Valiliği, patlamanın, tıbbi atık aracında gaz sıkışması nedeniyle oluştuğunu bildirdi.

Valilik Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, saat 13.00 sıralarında Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesi acil bölümünde, tıbbi atık aracında gaz sıkışması nedeniyle patlama yaşandığı belirtildi.

Açıklamada, “Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesi tıbbi atık aracında gaz sıkışması nedeniyle oluşan patlama sonucu çıkan yangın anında söndürülmüştür. Olayda araç sürücüsü hafif yaralanmıştır. Patlama acil servis yakınında meydana geldiği için çevrede gerekli önlemler alınmış olup ilgili kurumlarımız müdahale ve incelemelerini yapmaktadır” bilgisine yer verildi.

‘HERHANGİ BİR RİSK SAPTANMADI’
Ankara Üniversitesi Rektörlüğü tarafından da hastane önünde bekleyen basın mensuplarına konuya ilişkin yazılı açıklama dağıtıldı.

Açıklamada, bugün saat 13.10 sıralarında İbni Sina Hastanesinin arka bahçesinde yer alan tehlikeli atık deposundaki atıkların, yüklenici firma tarafından teslim alınması esnasında ilgili firmaya ait atık kamyonunda küçük çaplı bir patlama yaşandığı belirtildi.

Patlama sırasında yüklenici firma görevlisinin el ve yüzünde yüzeysel yanıklar oluştuğu, yaralıya ilk müdahalenin yapılmasından sonra gözlem altına alındığı ifade edilen açıklamada şunlar kaydedildi:

“Olay yerinin acil servise yakın olması nedeniyle AFAD ve itfaiye ekibinin rahat çalışabilmesi ve tedbir amacıyla acil servise hasta kabulüne geçici olarak ara verilmiştir. Olay sırasında başka yaralanan olmadığı gibi hastanemizdeki diğer sağlık hizmetleri sunumunda da herhangi bir aksaklık olmamıştır. AFAD yetkililerin kamyon çevresinde yaptıkları teknik çalışma sonucunda insan sağlığını tehdit edecek herhangi bir risk saptanmaması üzerine 15.40 itibarıyla acil servise hasta kabulüne başlanmıştır.”

İSTANBUL TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ’NDE YANGIN
Bu arada Çapa’daki İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi’nin Genel Cerrahi Bölümü’nün ikinci katındaki Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Servisi’nin havalandırma boşluğunda, henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.

Hastane görevlilerinin ihbarı sonucu olay yerine çok sayıda itfaiye ve polis aracı sevk edildi. Bu sırada yangının çıktığı kattaki hastalar görevlilerce tahliye edildi. Bazı hastane cihazları da bina dışına çıkarıldı.

Söndürme çalışmaları sırasında polis ekipleri binanın etrafını emniyet şeridiyle kapattı.

Kısmi olarak tahliye edilen binadaki bazı hastaların yakınları ve refakatçiler içeri girmek istedi, güvenlik görevlileri tarafından binaya girişlere izin verilmedi.

Yangını kontrol altına alarak söndüren itfaiye ekipleri binadan duman tahliyesi yaptı.

Söndürme çalışmaları sırasında bazı hasta yakınlarının ağladıkları gözlendi. Yangın nedeniyle bina dışına çıkarılan hasta yakınları da tekrar içeri alındı.

BAZI GÖREVLİLER TATBİKAT SANDI
Bu sırada, dün binanın bahçesinde yangınla ilgili yapılan tatbikat nedeniyle, bugünkü yangının da bazı hastane görevlileri tarafından tatbikat zannedildiği öğrenildi.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.