logo

Hüseyin Gülerce’den cemaate eleştiri

“14 Aralık operasyonu” kapsamında emniyette ifade veren eski Zaman gazetesi başyazarı Hüseyin Gülerce serbest bırakıldı. Cemaati eleştiren Gülerce, “Eğer sivil toplum hareketiyse bu alanının dışına çıkmasın, bürokrasiyi ele geçirmesin” dedi.

Hüseyin Gülerceİstanbul ve Ankara’nın da aralarında bulunduğu 13 ilde dün sabah operasyon düzenlendi.

Operasyonda Zaman gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı ve Samanyolu Yayın Grup Başkanı Hidayet Karaca’nın da aralarında bulunduğu 27 kişi gözaltına alındı.

Sağlık kontrolününden geçirilen zanlılar, ifade için emniyete getirildi.

Soruşturmayı yürüten Savcı Hasan Yılmaz, zanlıların ifadelerini almak için emniyete geldi. Savcı Yılmaz, ifade işlemlerine başladı.

SERBEST BIRAKILDILAR
Zaman gazetesi yazarı Ahmet Şahin ile gazetenin eski başyazarı Hüseyin Gülerce de sabah saatlerinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne geldi.

Savcıya ifade veren Ahmet Şahin ve Hüseyin Gülerce’nin serbest bırakılmasına karar verildi.

GÜLERCE’DEN CEMAATE ELEŞTİRİ
Üç saat ifade veren Hüseyin Gülerce, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Gülerce şöyle konuştu:

“Emniyet’te 35-40 soru sordular. Sorular ağırlıklı olarak Tahşiye grubu ve Samanyolu TV’de yayınlanan ‘Tek Türkiye’ dizisiyle ilgiliydi. Diziyi izlemediğim için sorulara fazla yanıt veremedim.

Kimse bu işi basın özgürlüğüyle falan karıştırmasın. Bu işin basın özgürlüğüyle alakası yoktur, burada hukuki bir mesele vardır. Ne demek öyle ‘Gelsinler çay içsinler, buradan alsınlar’… Kalabalık toplayarak, pankart açarak, slogan atarak kimse bu işi şova dönüştürmesin. Ortada hukuki bir mesele vardır. Ben bu hatayı Balyoz ve Ergenekon davasında yaptım. Bakın o arkadaşlar şimdi çıkıp Ahmet Şık’tan özür diliyorlar. Aynı hataya düşmeyelim, bırakalım yargı görevini yapsın.

Cemaati eleştirmek istiyorum. Fethullah Gülen’in büyük bir İran takıntısı var. Niye böyle bir takıntısı var, Türkiye’yi İran yönetmiyor ki! Eğer sivil toplum hareketiyse bu alanının dışına çıkmasın, bürokrasiyi ele geçirmesin.”

KARACA’NIN AVUKATINDAN AÇIKLAMA
Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca’nın avukatı Fikret Duran, müvekkili hakkında anayasal düzene karşı örgüt oluşturmak, hürriyeti tahdit, tehdit gibi suçlamaların yer aldığını söyledi.

EMNİYET ÖNÜNDE BEKLEYİŞ
Gözaltına alınan şüphelilerin aileleri ve yakınlarının Vatan Caddesi’ndeki bekleyişleri de sürüyor.

Ellerinde Zaman gazetesinin bugünkü sayısı ve Türk bayrakları bulunan gruptakiler, çeşitli sloganlar attı.

Bu arada, Demokratik Gelişim Partisi Genel Başkanı İdris Bal da emniyet müdürlüğü önünde yaptığı açıklamada, şüphelilerle görüşmesine izin verilmemesini eleştirdi.

Emniyet’te ifadeleri alınan Samanyolu televizyonunda yayınlanan “Tek Türkiye” dizisi ekibinden Radiye Ebru Şenvardar, asistan senarist Elif Yılmaz ve yönetmen Naci Çelik Berksoy serbest bırakıldı.

Soruşturma kapsamında Van’da gözaltına alınan dizi yazarı Makbule Çam Alemdağ’ın emniyette ifadesi alındı.

İstanbul’a gönderilmesi planlanan Alemdağ, “yaşı küçük çocuğu olduğu” gerekçesiyle serbest kaldı.

31 KİŞİLİK LİSTE
İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nün düzenlediği operasyonda gözaltı listesinde 31 kişi bulunuyor.

Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan 5 polis memuru da soruşturma kapsamına alındı.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.