logo

Hizbullah’tan Müstakbel’le diyalogta ilk yorum

Hizbullah’ın iki numaralı ismi Naim Kasım, Müstakbel’le yaptıkları görüşmelerle ilgili olarak “Sonuç çıkmasa da diyalogun kendisi bile çok önemli” dedi

Naim KasımLübnan’da Suriye kriziyle ilgili olarak farklı politikalar izleyen Hizbullah ve MüstakbelHareketi temsilcilerinin cumhurbaşkanlığı seçimleri için “diyalog görüşmeleri” yapmasının yankıları sürüyor.

Hizbullah görüşme ile ilgili bir açıklama yaptı. Hareketin iki numaralı ismi Naim Kasım, diyalogun sosyal ve siyasi istikrarın bir parçası olduğunu belirterek, ”Diyalog mezhep olaylarına ve provakasyonlarına son verir, tansiyonu düşürür ve hepimizi tehdit eden terörizmle savaşmak için yeterli temeli oluşturur” dedi.

Kasım, diyalogla bazı sorunların çözüm bulabileceğini fakat bazılarının çözümsüz olduğunu savunarak diyalog konseptinin bile çok olumlu olduğunu kaydetti.

Arabulucuk ve ilk toplantıya ev sahipliği yapan Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri de ilk görüşmenin olumlu ve cesaret verici olduğunu kaydetti.

Lübnan’da Hizbullah başta olmak üzere bazı gruplar Suriye rejiminin yanında savaşırken, eski Başbakan Saad Hariri’nin başını çektiği Müstakbel Hareketi ise Suriyeli muhaliflere destek veriyor.

LÜBNAN BAŞBAKANI: DİYALOG UMUT VERİCİ
Lübnan Başbakanı Temmam Selam, Hizbullah ve Müstakbel Hareketi arasında başlayan diyalog görüşmelerinin, yedi aydır seçilemeyen cumhurbaşkanının seçileceği konusunda “umut verici” olduğunu söyledi.

Noel yortusu nedeniyle Maruni Patriği Beşara Rai‘yi ziyaret eden Başbakan Selam, burada yaptığı açıklamada, Hizbullah ve Müstakbel Hareketi arasında 4 yıl aradan sonra ilk defa dün akşam saatlerinde gerçekleştirilen diyalog toplantısıyla ilgili olarak, “Muhalif partilerin bir araya gelerek görüşmeye başlaması, Lübnan halkı için güven verici. Umarım bu diyalog, bütün partileri kapsayacak şekilde genişler” dedi.

Sellam, şöyle konuştu:
“Bütün muhalif partilerin azami çabayla cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılmasını sağlaması gerektiğini bir kez daha söylemek istiyorum. Çünkü mevcut durumla daha fazla devam etmek mümkün değil. Başbakan ve hükümet, cumhurbaşkanının seçilememesinden doğan siyasi boşluğu doldurmaya çalışıyor olsa da ülkede istikrar ve huzurun sağlanması için cumhurbaşkanının seçilmesi gerekiyor.”

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ KRİZİ
Lübnan Meclisi, görev süresi 25 Mayıs’ta biten 12. Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman‘ın yerini alacak yeni cumhurbaşkanını seçmek için 16 kez toplanmış, toplantı yeter sayısı sağlanamadığı için seçimler gerçekleştirilememişti. Hizbullah ve ortakları, seçimleri boykot etmişti.

Lübnan’da 1943’te varılan ulusal mutabakata göre, “Maruni Hristiyan” olması gereken cumhurbaşkanı, meclis tarafından seçiliyor. Cumhurbaşkanlığı seçimi için resmi adaylık başvurusu gerekmiyor. Meclis, adaylık başvurusunda bulunmayan bir kişiyi de seçebiliyor.
Yeni seçilecek cumhurbaşkanının, ilk turda 128 sandalyeli meclisin üçte ikisinin, ikinci turda ise salt çoğunluğun oyunu alması gerekiyor. (Dünya Bülteni)

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.