logo

Hamas Mısır’dan açıklama bekliyor

Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, İsrail Adalet bakanı Tzipi Livni’nin “Hamas’ın boğulması konusunda Mısır ile aralarında uzlaşı olduğu” açıklamalarını ‘kirli’ olarak niteledi ve Kahire’den açıklama beklediklerini söyledi.

Sami Ebu Zuhri Al Jazeera’ye yaptığı açıklamada “Livni’nin Hamas’a yönelik açıklamaları provakatiftir. Hamas’ı boğmak için Mısır ile aralarında koordinasyon olduğunu iddia ediyor.

Bunlar çok kirli açıklamalar. Bu sözler karşısında Mısır’ın sessizliği devam etmemeli. Mısır Dışişleri Bakanlığı’nın bu açıklamalara cevap vermesi gerekir” dedi.

İsrail basını Livni’nin, “İsrail hükümeti, Mısırlıları ve Hamas’a hiçbir yardımda bulunmayan ve üzerinde baskı kuran her tarafı destekliyor” ifadelerini aktarmıştı.

Livni, açıklamalarında Hamas’a karşı güç kullanımının devam etmesi gerektiğini de vurgulamıştı.
Mısır, Filistinliler ile İsrail arasındaki dolaysız ateşkes görüşmelerine ev sahipliği yapıyor. İsrail’in Gazze ye yönelik saldırılarının başlamasının ardından Mısır’ın ortaya koyduğu ateşkes planı İsrail tarafından kabul edilmiş, Hamas tarafından ise reddedilmişti.

3 Temmuz 2013’de Abdulfettah Sisi liderliğindeki darbenin ardından, Mısır mahkemesi, Hamas’ın Mısır’daki tüm faaliyetlerini yasaklamıştı.
Kaynak: Al Jazeera

Etiketler: » » » » » »
Share
701 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.