logo

Genelkurmay’dan indirilen bayrak açıklaması

Genelkurmay Başkanlığı, Diyarbakır’ın Lice ilçesinde kışlada Türk bayrağının indirilmesiyle ilgili açıklama yaptı. Açıklamada olayın “nefretle kınandığı” vurgulanarak, “Saldırıyı yapan kişinin bulunup gerekli cezanın verilmesinin takipçisi olacağız” ifadelerine yer verildi.

Genelkurmay Başkanlığı, Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 2’nci Hava Kuvvet Komutanlığı’na ait kışlada Türk bayrağının indirilmesiyle ilgili internet sitesi aracılığıyla açıklama yaptı.

Açıklamada şöyle denildi:

“Haziran 2014 tarihinde Diyarbakır Lice ilçesinde hayatını kaybeden bir kişinin, 08 Haziran 2014 tarihinde Diyarbakır’da yapılan cenazesinin defnedilmesi maksadıyla toplanan bazı gruplar tarafından, Bağlar ilçe merkezinde kanunsuz toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılmıştır.

Gösterici gruplar söz konusu cenazenin defnedildiği mezarlığın yakınında bulunan 2’nci Hava Kuvvet Komutanlığına ait Kuzey Nizamiyesi bölgesinde bulunan bir nöbet kulübesine taşlı saldırıda bulunmuşlardır.

Bir kısmı çocuk olan göstericilerin arasında bulunan yüzü kapalı bir şahıs, nizamiye dış kapısından içeri atlayıp iki fens teli arasında bulunan araç kontrol bölgesine girerek, bayrak direğine tırmanmıştır. Bölgeye sevk edilen tim tarafından şahsı ikaza yönelik havaya iki el uyarı ateşi yapılmış ve sesle ikazda bulunulmasına rağmen söz konusu şahıs bayrağımızı gönderden almıştır.

Çocuklar ve kadınlar kullanılarak provakatif maksatlı yapıldığı, sivil ölümlerin amaçlandığı ve böylelikle kitlesel eylemlere zemin hazırlanması istendiği değerlendirilen ve tahammül sınırlarını zorlayan bu tür eylemlere karşı serin kanlı davranılmaya gayret sarf edilmektedir.

Yüce Türk Ulusunun sembolü, her zerresi şehit kanıyla bezenmiş bağımsızlığımızın işareti Türk Bayrağına, hiç bir değerden nasibini almamış bir şahıs tarafından saldırıda bulunulmasını nefretle kınıyor, bu saldırıyı yapan kişinin bulunup gerekli cezanın verilmesinin takipçisi olunacağının ve hiçbir kişi veya grubun Şanlı Türk Bayrağını dalgalandığı gönderinden indiremeyeceğinin bilinmesi kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

‘BU SALDIRININ CEZASIZ KALMAYACAĞINA İNANIYORUM’
Türk bayrağına yönelik saldırıya ilişkin bir açıklama da TBMM Başkanı Cemil Çiçek’ten geldi.

Yazılı açıklama yapan Çiçek saldırıyı kınayarak, şehitlerin al kanlarından rengini alan bayrağın Türk milleti varoldukça dalgalanacağından kimsenin kuşkusu olmamasını istedi.

Bayrağın hürriyetin ve bağımsızlığın sembolü olduğunu belirten Meclis Başkanı, şunları kaydetti:

“Hürriyetimiz ve bağımsızlığımızın sembolü olan al bayrağımıza yapılan menfur saldırıyı şiddetle ve nefretle kınıyorum. Milletimizin onuruna yapılan bu saldırının cezasız kalmaması için gerekli her türlü takibatın yapılacağına inanıyorum. Şehitlerimizin al kanlarından rengini alan bayrağımızın Türk milleti varoldukça dalgalanacağından kimsenin kuşkusu olmasın. Milletimiz bu konuda müsterih olsun.”

Etiketler: » » » » » » » »
Share
502 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.