logo

‘Gelin bize saldırın gibi tahrik’

Başbakan Davutoğlu, Charlie Hebdo dergisinin karikatürlerinin Türkiye’de basılmasını “açık tahrik” olarak nitelendirdi. Davutoğlu, “Gelin bize saldırın gibi karikatür basarsanız güvenlik güçleri önlem alır” ifadesini kullandı.

Ahmet DavutoğluBaşbakan Ahmet Davutoğlu, Brüksel’e hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Davutoğlu’na Cahrlie Hebdo dergisinin saldırı sonrasındaki karikatürü ve Cumhuriyet gazetesinin dergiden bazı seçkileri yayımlamasına yönelik değerlendirmesi soruldu.
Dünyanın neresinde olursa olsun teröre karşı olduklarını kaydeden Davutoğlu, “Türkiye’de birileri bu karikatürleri basarsa burada açık bir takrik vardır” dedi.

Davutoğlu, “Gelin bize saldırın gibi bir karikatür basarsanız güvenlik güçleri her türlü tedbiri alır. Bu baskı değildir” diye konuştu.

Davutoğlu’nun açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

“Bu konuda tutumumuz ilkeseldir. Dünyanın neresinde olursa olsun terörün karşısındayız. Terör saldırısında masum insanlarım ölümü söz konusudur. Terör saldırılarına karşı olmamız sebebiyle Paris’teki yürüyüşe katıldık. Türkiye teröre çok kurban vermiştir. Dünyanın hiçbir yerinde terörün olmasını istemeyiz.

Basın özgürlüğü hakaret özgürlüğü anlamına gelemz. Hele bu bizim kişiliklerimizden daha büyük anlam taşıyan ve alemlere rahmet olan Peygamberimize yapılmışsa basın özgürlüğü değildir.

Kimse kimseye hakaret etme özgürlüğüne sahip değildir. Bu anlamda Türkiye’de insanların büyük hassasiyetleri var. Şahsına gelecek hakareti bile sabırla karşılayabilecek insanlar Hz Peygambere hakareti bu ölçüde karşılamayacağı açıktır.

Türkiye’de birileri bu karikatürleri basarsa burada açık bir takrik vardır. Her bir Müslüman bütün varlığını ortaya koyacak şekilde bir hassasiyete sahiptir. Bu ülkede Hz. Peygambere hakaret edilmesine izin vermeyiz.

Tahrik varsa, hakaret varsa ortaya çıkabilecek güvenlik problemini önlemek için her türlü önlem alınır. Gelin bize saldırın gibi bir karikatür basarsanız güvenlik güçleri her türlü tedbiri alır. Geçmişteki olayların benzerlerinin yaşanmasına izin vermeyiz. Bu baskı değildir. Hakaretin ne sonuç doğuracağı bellidir.

Cizre’de hayatını kaybeden çocukla ilgili, burada net olarak ifade etmek istiyorum; bunun, herhangi bir şekilde emniyet görevlilerimizin kurşunlarıyla öldürülmesi söz konusu değil. Orada ne fiili bir müdahale ne de gaz kullanımı söz konusu oldu.

Paris’te katliam yapan teröristler ne kadar insanlık suçu işlemişlerse, Gazze’de plajda oynayan çocukları hava bombardımanıyla katleden, binlerce evi yok eden, her fırsatta Filistinli’yi öldürmeyi neredeyse doğal hale getiren ve bizim için, Türkiye için ayrıca uluslararası sularda seyreden bir yardım gemisine operasyon yapıp vatandaşlarımızı katleden bir hükümetin başı olarak Netenyahu, aynı Paris katliamını yapan teröristler gibi insanlık suçu işlemiştir. Bundan kaçamaz.”

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.