logo

‘Gazze’nin enerjisi kalmadı’

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, İsrail’in saldırısı altındaki Gazze’de durumun giderek kötüleştiği ve hastaneler dahil olmak üzere enerji altyapısının kalmadığını söyledi.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında bilanço giderek ağırlaşıyor. Gelen son rakamlara göre ölü sayısı 700’e ulaştı.

Hamas’tan ise kalıcı ateşkes için ablukanın kalkması gerektiği açıklaması geldi.

Ateşkes konusu, Türkiye’de ise 4 bakanın katıldığı toplantıda ele alındı.

Erzurum’daki Reform İzleme Grubu Toplantısı’nda söz alan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Kalıcı ateşkes sağlayacak bir çerçeve üzerinde faaliyetlerimizi sürdürüyoruz” dedi.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını eleştiren Davutoğlu, şunları dile getirdi:

“Son günlerde sayın Mahmud Abbas’ın Ankara ziyareti sonrasında çok yoğun bir ateşkes çabamız var. Dün akşamdan bu yana ABD Dışişleri Bakanı sayın Kerry ile iki kez görüştüm. Biraz önce toplantı esnasında da Katar Dışişleri Bakanı ve Hamas yetkilileriyle iki kez görüşme yaptım.

Çok yoğun bir şekilde kesin kalıcı bir ateşkes sağlayacak bir çerçeve üzerinde faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Ama alandaki durum gittikçe kötüleşiyor. Herhangi bir şekilde mazur görülebilir bir tablo olmamasına rağmen hala çok çekingen bir dil kullanılması ve İsrail’in saldırganlığı karşısında açık bir dil kullanılmamasını anlamak mümkün değil.

Maalesef Gazze’de hastaneler de dahil olmak üzere dizel stokları neredeyse tamamen tükenmiş durumda. Bu da tam bir alarm haberidir. Saldırıda yaralananlar için dahi hastanenin jeneratörlerini çalıştıracak enerji altyapısı kalmamış durumda. Acilen tedbir alınmak üzere piyasadan satın alınıp Gazze’ye gönderilmesi için talimatlar verildi, harekete geçildi.”

Toplantıya ayrıca İçişleri Bakanı Efkan Ala, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu da katıldı.

 

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
612 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.