logo

‘Gazze’de ateşkes sona erdi’

Gazze’de 72 saatlik ateşkesin yürürlüğe girmesinden sadece saatler sonra İsrail tanklarının ateşi sonucu 40 Filistinli hayatını kaybetti. Gazze’de ateşkesin sona erdiğini duyuran İsrail ordusu bir askerlerinin de Hamas tarafından kaçırılmış olabileceğini açıkladı.

Filistin İçişleri Bakanlığı, ateşkesin sabah saat 08.00’de başlamasından 2 saat sonra İsrail tanklarının Gazze’nin güneyinde Refah kentine yakın bölgeye tanklarla ateş açtığını duyurdu.

Filistinli hastane kaynakları 40 Filistinlinin saldırıda yaşamını yitirdiğini açıkladı.

İSRAİL HAMAS’I SUÇLADI
İsrail, ateşkesin bozulmasından Hamas ve diğer Filistinli militan grupları sorumlu tuttu. İsrail’e göre, Refah kenti yakınlarında militanlar, İsrail askerlerine ateş etti.

‘BİR ASKERİMİZ KAÇIRILDI’
İsrail ordusu, Gazze’de ateşkesi sona erdirdiklerini duyurdu. İsrail ordu sözcüsü, bugün Gazze’deki çatışmalar sırasında bir askerlerinin Hamas tarafından kaçırılmış olabileceğini de açıkladı.

HAMAS: İSRAİL SUBAYI KAÇIRDIK
Hamas Siyasi Büro üyesi Musa Ebu Merzuk, sabah saatlerinden açıklanan ateşkesten önce, 1 İsrailli subayı kaçırdıklarını söyledi.

72 SAATLİK ATEŞKES
İsrail ile Hamas’ın üzerinde anlaştığı 72 saatlik ateşkes bugün sabah 08.00 itibariyle yürürlüğe girmişti. Bu süre içinde Gazze’ye insani yardım ulaştırılması hedefleniyordu.

Geceyarısı alınan ateşkes kararını ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun duyurmuştu.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da, “Yoğun çabalarımız sonuca ulaştı” açıklamasını yapmıştı.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » »
Share
625 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.