logo

‘Fethullah Gülen’le ilgili yargı gereğini yapacak’

Başbakan Davutoğlu, 14 Aralık soruşturmasına yönelik soruyu yanıtlarken, “Gülen’le ilgili de soruşturma ne gerektiriyorsa, mutlaka yargı onun gereğini yapacak” dedi.

Ahmet DavutoğluBaşbakan Davutoğlu, Çad Başbakanı ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Davutoğlu’na ilk olarak “14 Aralık” soruşturması soruldu.

Sürecin siyasi değil, hukuki olduğunu söyleyen Davutoğlu, “Gülen’le ilgili de soruşturma ne gerektiriyorsa, mutlaka yargı onun gereğini yapacak” ifadesini kullandı.

Davutoğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

“Fethullah Gülen’le ilgili de soruşturma neyi gerektiriyorsa mutlaka yargı onun gereğini yapacak. Bizim, buradan şu veya bu yorumda bulunmamız doğru değil ancak yargı süreci içinde bir talep söz konusu olursa kırmızı bülten ve diğerleri, herhangi bir suç söz konusu olduğunda hangi işlem yapılıyor ise hiçbir ayrım gözetmeden eşit durumdaki bir vatandaşa ne uygulama yapılırsa o yapılır. Bu konuda da kararlılığımız kesindir.

Zamanı geldikçe bunlar uygulanacak. Bir dönüm noktası olacak nitelikte bir davadan söz ediyoruz. Bir grup vatandaşımız tamamen temelsiz deliller üretilerek silahlı terör örgütü ilan edilip 17 ay haksız yere hapiste yattı 4 yıl önce. Bu şikayeti de yargıya intikal etti.

Siyasi direktifle kısıtlayıcı bir faaliyet değil. Yürütülen süreç basın özgürlüğü ile alakalı değildir. Yargıda bu çalışmayı yürüten yetkililere söylemek isterim ki bu hukuki bir süreçtir. Yapılması gereken ne ise yapılacaktır. Yargı sürecine herkes saygı gösterecek.

Savcı iddianameyi hazırlar. Yorumlar sonradan yapılır. Suç işleyen birinin gazeteci ya da siyasetçi olması o suçunun gereğinin yapılmamasını gerektirmez. Basın özgürlüğüne karşı bir tavır olursa ona da karşı dururuz.

En ağır ifadelerle hükümete yönelik hakaretler de bulunuldu. Herhangi bir kısıtlama mı getirildi? Burada mesele basın özgürlüğü değil, bir grup vatandaşımızın mağduriyetinin sonucu.”

Etiketler: » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.