logo

26 Mayıs 2014

Fenerbahçe’den Terim’e tarihi öneri!

Müjdat Yetkiner ile Kemalettin Şentürk, İmparator’a İspanya, Almanya gibi ülkelerde uygulanan Süper Lig kulüplerinin 2. ve 3. liglerde mücadele edecek 2. takım kurması fikrini sundu. Fatih Hoca da projeye çok sıcak baktı.

Altyapıdan yetişen yetenekli genç Türk futbolcular, Süper Lig’de şans bulamıyor, kaybolup gidiyor. Kulüplerin formsuz ya da kontenjana takılan yabancı oyuncuları da tribünde çürüyor. F.Bahçe’de futbolcu izleme görevi yürüten Müjdat Yetkiner ile Kemalettin Şentürk, bu iki soruna çözüm olacak bir proje üretti.
Yetkiner, 3. lig seçmelerinde görüştüğü Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim’e projenin detaylarını şöyle anlattı:
BÜTÜN DÜNYADA UYGULANAN SİSTEM
“Pilot takım uygulaması yaptık, fayda görmedik. U21 veya U23’ün de faydası olmaz. A2 Takımı Türkiye şampiyonu oldu ama bir tane A Takım’da oynanatacak oyuncu yok. Bütün dünya alt liglerde 2. takım sistemini uyguluyor. Brezilya, Arjantin, Fransa, İtalya ve İspanya’da bu sistem var. Ajax’ta sakat bir futbolcu, Ajax 2’de oynuyor ve form tutuyor. Bu modeli, Türkiye’ye getirelim.” Fatih Hoca da Yetkiner’in projesine sıcak bakıp, üzerinde çalışacağını söyledi.
FENER-2 GELİRSE HERKES KAZANIR
Yetkiner, projenin detaylarını şöyle anlattı: “F.Bahçe’nin kadrosu 24 kişi değil 40 kişi olacak. Bir antrenör daha Ersun Yanal’ın yanında görev yapacak. Yabancı kontenjanına takılan Holmen ile Kadlec, haftalarca oynamadı. Fener-2 olsa, ikisi de her hafta oynar, maç eksiği yaşamazdı. 18’e giremeyen futbolcuların son durumunu görmek isteyen kulüpler, Fener-2’de onları izleme şansı bulur. Böylece oynatmadığın oyuncuyu transfer etme şansın doğar.
YABANCI KONTENJANI İÇİN DE ŞANS
Kadrodaki yabancı sayısı fazla ise ikinci takım sayesinde kontenjan boşalır. Dolayısıyla bu sistemde A Takım’da oynamayan futbolcu da zarar etmez. Para verilip tribünde oturtulan futbolcu, vitrine çıkma şansı elde eder. Yetenekli genç Türk futbolcular, 2.-3. Lig’de oynayıp, A Takım7a çıkarlar. Otomatikman yerli oyuncu kazanırız. Hem ülke futbolu hem F.Bahçe kazanır.”
SÜPER LİG’E ÇIKMAK YOK
Fener-2’nin 18 kişilik kadrosu olacak. 3. Lig’den başlayıp, 2. Lig’e çıkabilecek ama statüler Süper Lig’e yükselmesine engel olacak.
Fener-2’nin 18 kişilik kadrosunda genç Türk futbolcular, A Takım’da 18’e giremeyen yedekler ve yabancılar forma giyecek. Fener-2 liglere 3. Lig’den girerse, 2. Lig’e yükselebilecek ama statü ile Süper Lig’e çıkmasına engel olunacak.
Yeni sistemde A2 ligi kalkacak. 2. takımlar maçlarını, A takımdan farklı bir günde oynayacak.
MAÇLAR HAFTA İÇİ OLABİLİR
Hafta sonu yerine, salı-çarşamba gibi hafta içi maç yapmaları daha faydalı olabilir. PTT 1. Lig kulüplerinin B Takımı kurup, deplasmana göndermesi maliyetli. Bu nedenle TFF’nin B Takımı kuracak PTT 1. Lig takımlarına maddi destek olması gerekiyor. (Akşam)

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
2070 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.