logo

09 Mayıs 2014

Fenerbahçe’de duygusal anlar

Fenerbahçeli bazı futbolcular, 2011’deki depremin ardından yaşamlarını konteyner kentte sürdüren Vanlı depremzede çocuklarla İstanbul’da bir araya geldi.

fb1-fenerbahçe-taraftarTHY’nin ulaşım sponsorluğunu üstlendiği çocuklar, Fenerbahçe taraftarı şarkıcı Funda Arar eşliğinde İstanbul’a geldi. Atatürk Havalimanı’nda şarkıcı Rojin’in karşıladığı çocuklar, Etiler Develi Restoran’da sarı-lacivertli futbolculardan Mehmet Topal, Webo, Emre Belözoğlu, Caner Erkin ve Salih Uçan ile buluştu. Yemekte Mehmet Topal’ın eşi Selda Topal, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın kızları Hande Gamgam ve Gülşah Gordi ile sarı-lacivertli eski yönetici Yasemin Merçil de Vanlı çocuklara eşlik etti.
Fenerbahçe Futbol Takımı Kaptanı Emre Belözoğlu, burada yaptığı açıklamada, kendisinin de yokluğu iyi bildiğini vurgulayarak, “Biz de çocuk olduk, bu duyguları bütün futbolcu arkadaşlarım hissediyorlardır. Biz de yokluğu iyi biliriz. Burada duygularını ifade etmeye çalışan bir annenin ağlamasına şahit olduk. Biz Fenerbahçe takımı adına futbolcular olarak elimizden geldiğince böyle projelere destek olmaya çalışıyoruz. Bizim adımıza ne düşerse, elimizden geldiğince bu güzel kardeşlerimizin güzel bir geleceği olsun diye elimizden gelen her şeyi yapmaya çalışacağız” diye konuştu.
Şarkıcı Rojin, bir sene önce başlattığı “Van Benim Ben Vanım” kampanyasıyla aileleri o zor durumdan kurtarmak için ev almak istediklerini kaydederek, “Bu hikaye bir ev almayla başladı. Daha sonrasında Selda Topal ile paylaştığımda, mucizevi şekilde bütün kapıları açtı. THY, Öz Diyarbakır sponsor oldu. Sarıyer Belediye Başkanımız konaklama sponsoru oldu. Ziya Türküevi çocuklara 27 bisiklet aldı. Bu aileler 3 yıldır zor koşullarda yaşıyorlar. Futbolcu arkadaşlara, Fenerbahçe Spor Kulübü’ne, Selda Topal’a, Aziz başkanıma, Hande ve Gülşah hanıma, Yasemin Merçil hanıma farkındalık yarattıkları için çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
Selda Topal ise Fenerbahçe ailesinin kapısının ihtiyacı olan herkese açık olduğunu kaydederek, “Sosyal sorumluluğu çok benimsemiş bir takımımız var. Buradan başlarsak, ‘belki bir nebze çözeriz’ diye düşünmüştüm. Biz aracı olabiliriz, gücümüz yettiğince bir tane ev alabiliriz. Ancak 50 eve ihtiyaç var. Oradaki şartları düzeltmeye ihtiyaç var. İyi ki bu proje bize gelmiş. İyi ki değerli başkanımızın kızları bu işe omuz vermiş” şeklinde konuştu.
Funda Arar da çocukların çok zor şartlarda yaşadıklarına dikkati çekerek, “İnşallah onlar bu kış evlerine yerleşirlerse daha güzel bir gelecek onları bekleyecek” dedi.
– Sabiha Çınar herkesi ağlattı
Konteyner kentte yaşayan annelerden Sabiha Çınar, konuşması sırasında ağlayınca, çocuklar da ağlamaya başladı. Futbolcular, şarkıcılar ve yemekte bulunan diğer kişiler de göz yaşlarını tutamadı.
Sabiha Çınar, 4 sene önce eşinden ayrıldığını, sokakta kaldığını kaydederek, şunları anlattı:
“Bana konteyner ev oldu, bana saray gibi geliyordu. Sonra bir gün ‘buradan çıkacaksınız’ dediler. Bizim gidecek yerimiz yok. Okul tatiline kadar bize süre verdiler. Allah rızası için hepinizden yardım istiyoruz. Oradaki tüm aileler adına yardım istiyoruz. Dört ay elektriksiz kaldık. Herkesin saçına bit düştü. Herkes bizimle dalga geçiyordu. Öğretmenler bizi çağırıyordu, ‘çocuklarınız buradaki çocuklara da bit bulaştırıyor’ diye. Nereye gidebilirdik. Herkes bizi dışladı. Allah razı olsun Rojin hanım bize destek oldu.”
Yasemin Merçil de Fenerbahçe Kulübü olarak bu olaya parmak basmak istediklerini belirterek, “Bir sivil toplum örgütü olduğumuza inanıyoruz. Bizim hedefimiz sadece spor değil. Biz, toplumun her köşesindeki insanlara el uzatmak istiyoruz. Kamuoyunun, devlet büyüklerinin, Türkiye’nin ileri gelenlerinin, herkesin dikkatini çekmek istedik. Orada bir dram yaşanıyor ve hala devam ediyor. Herkesin yardımı ve desteğini istiyoruz” diye konuştu.
Depremzede çocuklardan 12 yaşındaki Serhat Turgut, 3 yıl konteyner kentte oturduklarını, elektrikleri kesilince protesto ettiklerini anlatarak, “Şarkıcı Rojin ablamız bizi İstanbul’a getirdi. Eğlenmek, gezmek için değil, İstanbul’a sesimizi duyurmak için getirdi. Fenerbahçeli futbolcuların yanına geldik. Onlardan yardım etmelerini, bize ev vermelerini istiyoruz. Konteyner kentte elektriklerimiz yok, ders çalışamıyoruz. Belediye bize soba verdi ancak zehirleneceğiz diye korkuyorduk. Annelerimiz bizi nefesleriyle ısıtıyordu. Biz ev istiyoruz, başka bir şey değil” şeklinde konuştu.
Yemek sonrası bir eğlence merkezine giden çocukları, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in Sarıyer Belediyesi Konukevi’nde ağırlayacağı bildirildi. Depremzede çocuklar yarın Van’a dönecek.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.