logo

Erdoğan’ın ziyareti öncesi bombalı saldırı!

Somali’deki Türk delagasyonu bombalı saldırının hedefi oldu. Saldırıyı Eş Şebab terör örgütü üstlendi. Saldırı sonucu 5 Somalili öldü. Bir Türk de cam kırıklarıyla yaralandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ziyaretini iptal etmeyecek.

somali saldırıBomba yüklü bir araç, Somali’deki Türk delagasyonunu hedef aldı. Somali’nin başkenti Mogadişu’da Türk heyetin kaldığı Hotel SYL’in önünde bomba yüklü bir araç patladı.

Bomba yüklü araç, Türk delagasyonunun kaldığı Hotel SYL’nin dışında patlatıldı. Olayın ardından açıklama yapan Somalili yetkililer, Türk delagasyonunun güvende olduğunu açıkladı.

3 ÖLÜ, BİR TÜRK YARALI 

Saldırının detayları da belli oldu. Bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 3 Somali vatandaşı öldü.

Saldırıda bir Türk vatandaşının da cam kırıkları nedeniyle yaralandığı belirtiliyor.

KIZILAY MÜDÜR’Ü NTV’YE KONUŞTU

NTV’ye konuşan Kızılay Genel Müdürü Mehmet Güllüoğlu, bazı Somalilerin öldüğüne ve yaralandığına dair bilgiler edindiklerini belirtti.

Somali'de Türk delegasyonun kaldığı otelin önünde patlama oldu. Olay yerinden ilk görüntüler.

Somali’de Türk delegasyonun kaldığı otelin önünde patlama oldu. Olay yerinden ilk görüntüler.

Afrika gezisi kapsamında Etiyopya’da bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan yarın Somali’nin başkenti Mogadişu’ya geçeceği açıklanmıştı.

Saldırının ardından Erdoğan ziyaretini iptal etmedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti öncesi Türk güvenlik güçleri de, bölgede güvenlik önlemleri aldı. Somali’deki ziyaretinde Erdoğan’ın saldırı düzenlenen Hotel SYL’de ikamet edeceği belirtiliyor.

Oteldeki Türk delagasyonunun Erdoğan’ın koruma ekibi olduğu bildirildi.

Saldırı sonrası ilk görüntüler.

Saldırı sonrası ilk görüntüler.

DIŞİŞLERİ’NDEN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığından yapılan bilgilendirmede ise Türk ön heyet üyelerinin kaldığı otele yönelik bir saldırı olduğu ve patlamanın otelin kontrol noktasında meydana geldiği ifade edildi.

TÜRK ELÇİLİĞİNE SALDIRI DÜZENLEMİŞTİ

Somali’de şeriat için silahlı mücadele eden Eş-Şebab örgütü zaman zaman benzer saldırılar düzenliyor. 2013’de Mogadişu’daki Türk Büyükelçiliği’ne yönelik saldırıda 3 kişi hayatını kaybetmişti.

somalı-4

EŞ-ŞEBAB KİMDİR?

Terör örgütü Eş Şebab 2006’da dönemin zayıf geçici hükümetine destek olmak için Somali’ye giren Etiyopya güçlerine karşı savaşan İslami Mahkemeler Birliği’nin gençlik kolu olarak kuruldu.

Şubat 2012’de, Usame Bin Ladin’in ABD tarafından Pakistan’da düzenlenen operasyonla öldürülmesinin ardından örgütün liderlik görevini üstlenen Şeyh Ebu Zübeyir, Eş Şebab’ın El Kaide’ye katıldığını açıklamıştı.

KENYA’DA SALDIRI DÜZENLEDİ

Somali dışında fazla etkili olmayan Eş Şebaba en büyük saldırılarından birini 2013 Eylül ayında Kenya’da gerçekleştirdi. Kenya’nın başkenti Nairobi’de bulunan Westgate Alışveriş Merkezi’ni basan Eş Şebab militanları 68 kişiyi öldürmüştü. Ölenler arasında Hollanda vatandaşı bir Türk de bulunuyordu.

Mogadişu'daki saldırı sonrası otel etrafında güvenlik önlemleri artırıldı.

Mogadişu’daki saldırı sonrası otel etrafında güvenlik önlemleri artırıldı.

El Kaide ile bağlantılı olan Eş-Şebab saflarında birçok yabancı savaşçı çarpışıyor. Eş Şebab hem ABD, hem de Avrupa Birliği’nin terör listesinde bulunyuor.

Eş-Şebab, hakim olduğu alanlarda şeriat kuralları dediği kuralları hayata geçirmek istiyor. Eş Şebab’ın şeriat kuralları arasında zina ile suçlanan kadınları taşlayarak öldürmek ve hırsızların ellerini kesmek de bulunuyor.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.