logo

Erdoğan’a hakarete hapis cezası

Çanakkale’de bir eylemde dönemin Başbakanı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret edildiği iddiasıyla açılan davada, bir sendika başkanı, iki öğretmen ve bir üniversite öğrencisine hapis cezaları verildi.

 Eğitim-Sen protesto-tepkiÇanakkale’de geçen yılın nisan ayında, Milli Eğitim Kanunu’nda yapılan değişikliklere tepki göstermek için yürüyüş düzenledi.

Bu yürüyüşte atılan sloganlar nedeniyle dava açıldı. Çanakkale 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen ve dört kişinin yargılandığı dava, geçen hafta çarşamba günü sonuçlandı.

Aralarında Eğitim-Sen Çanakkale Şube Başkanı Prof. Dr. Telat Koç’un da bulunduğu üç öğretmen ve bir üniversite öğrencisi, 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, cezayı 7 bin TL paraya çevirerek hükmün açıklanmasını 5 yıl erteledi.

Cezayla ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Koç, izinli mitingde demokratik tepki haklarını kullandıklarını belirterek, atılan sloganları hatırlamadığını ifade etti.

İddia eidlen sloganlar atılsa bile onlarca kişinin bunu kullandığı belirten ve sadece dört kişi hakkında dava açılmasını eleştiren Koç, belli kişiler hedef seçilerek toplumun susturulmaya çalışıldığını iddia etti.

Koç, “Tamamen eleştiri hakkı bu. Bizim verdiğimiz vergilerle görev yapan kişileri eleştirmek doğal haktır. Demokrasi, hukuk herkese lazım. Doğru olan şeyleri de yanlış olan şeyleri de eleştirme hakkı vardır. Eleştiriye teşekkür edilmesi gerekirken haksız ceza veriliyor” şeklinde tepkisini dile getirdi.

Etiketler: » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.