logo

Erdoğan: Çocuk olması bizi ilgilendirmez

Başbakan Erdoğan, Lice’deki bir kışlada Türk bayrağının indirilmesine yönelik bir değerlendirme yaptı. “Bayrağı indirenin çocuk olması bizi ilgilendirmez” diyen Erdoğan, görevli komutan dahil sorumluların bedelini ödeyeceğini söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret için Türkiye’ye gelen İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüştü.

İki lider, Başbakanlık Merkez Bina’da yapılan görüşmenin ardından kameralar karşısına geçti.

Basın toplantısında Erdoğan’a son günlerde Diyarbakır’ın Lice ilçesinde yaşanan olaylar ve 2’nci Hava Kuvvet Komutanlığı’nda Türk bayrağının indirilmesi soruldu.

Olayı sert bir dille eleştiren Erdoğan, “İçişleri Bakanım hemen teftişi başlatmıştır. Bunun çocuk olması bizi ilgilendirmez. Sorumlular bedelini ödeyecektir” diye konuştu.

Erdoğan, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Bu bayrak indirilmesi konusu bununla ilgili olarak benim söyleyebileceğim en şiddetli cümle ne ise onu siz benden duynmuş olun.

Konuyla ilgili olarak İçişleri Bakanım teftişi başlatmış durumdadır. Oradaki ilgili komutan da teftişin içerisinde. Bunun çocuk olması bizi ilgilendirmez. Bir çocuk kutsalımız olan bayrağı alma maharetini gösteriyorsa bunun bir karşılığı olacaktır.

Bedeli neyse, bunun bedelini de onu oraya gönderenler, kendisi onlar da ödeyecektir. Çocuktur diye bayrağımıza saldırmasına sessiz kalmamız mümkün değil. Direğe tırmanıp bayrağımızı indirme cüretinde bulunuyor. Orada görevli asker ve komutan da teftişten sonra bedelini ödeyecektir.

Son günlerde bölgedeki gelişmelerle ilgili halkıma bir çağrıda bulunuyorum, bütün bu olaylar bilesiniz ki çözüm sürecini ortadan kaldırmaya yönelik atılan adımlardır. Bu, süreci provoke etmeye yönelik adımlardır. Çözüm sürecine yönelik bu provokasyonlara karşı milletçe dik durmamız lazım.”

GENELKURMAY’DAN AÇIKLAMA
Lice’deki olaylar sırasında hayatını kaybeden 2 kişinin cenazesi sırasında olaylar çıkmış ve 2’nci Hava Kuvvet Komutanlığına giren bir gösterici gönderdeki Türk bayrağını indirmişti.

Genelkurmay Başkanlığı da konuyla ilgili ‘Bir kısmı çocuk olan göstericilerin arasında bulunan yüzü kapalı bir şahıs, nizamiye dış kapısından içeri atlayıp bayrak direğine tırmanmış ve yapılan uyarı atışlarına rağmen bayrağı gönderden aldığı’ açıklamasını yapmıştı.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
619 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.