logo

En genç belediye başkanına hapis

30 Mart seçimlerinde BDP’den Lice Belediye Başkanı seçilen ve Türkiye’nin en genç Belediye Başkanı unvanını alan Rezan Zuğurli hakkında 2010 ve 2011 yıllarında 3 ayrı gösteriye katıldığı gerekçesiyle 2012 yılında soruşturma başlatıldı. 15 Mayıs 2012 tarihinde tutuklanan ve 13 ay tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılan Zuğurli hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 35 yıla kadar hapis cezası […]

Rezan Zuğurli30 Mart seçimlerinde BDP’den Lice Belediye Başkanı seçilen ve Türkiye’nin en genç Belediye Başkanı unvanını alan Rezan Zuğurli hakkında 2010 ve 2011 yıllarında 3 ayrı gösteriye katıldığı gerekçesiyle 2012 yılında soruşturma başlatıldı.

15 Mayıs 2012 tarihinde tutuklanan ve 13 ay tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılan Zuğurli hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 35 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı.

İddianamenin Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilmesinin ardından Zuğurli’nin yargılanmasına 2012 yılında başlandı. Yargılamayı yapan mahkeme Rezan Zuğurli’yi ‘Terör örgütü üyesi olmak’ suçundan 5 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Bunun üzerine Zuğurli’nin avukatı, kararı temyize götürdü. Başvuruyu inceleyen Yargıtay 9’uncu Ceza Dairesi, temyiz talebini haklı buldu.

Yargıtay, davada eksik soruşturma yapıldığı gerekçesiyle kararı bozarak yerel mahkemeye geri gönderdi.

Diyarbakır 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, Lice Belediye Başkanı Rezan Zuğurli, “PKK terör örgütü üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlediği” gerekçesiyle 5 yıl hapis cezasına çarptılıdı.

Mahkeme heyeti, başkanın cezasını daha sonra 4 yıl 2 aya indirdi.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
681 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.