logo

31 Aralık 2015

Diyarbakır’da yürüyüşe polis müdahalesi

Diyarbakır’da aralarında HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın da olduğu grubun sokağa çıkma yasağı bulunan Sur’a yürümesine polis izin vermedi. Olaylarda 3 polis yaralandı.

diyarbakır-gösteriDiyarbakır’da aralarında HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ile Muğla’nın Bodrum ilçesinden, “Ölüm değil yaşam” sloganıyla kente giden ve çoğunluğunu kadınların oluşturduğu 70 kişilik bir grup, Büyükşehir Belediyesi önünde toplanıp, sokağa çıkma yasağı olan Sur ilçesine yürüyüş düzenledi. Protestocular belediyeye 100 metre mesafede önlem alarak, grubun önünü kesti ve yürüyüşe izin verilmeyeceğini söyledi.

Yürüyüşe izin verilmemesi üzerine polisin kurduğu barikat önünde HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ basın açıklaması yaptı. Yüksekdağ’ın konuşması sırasında grup arasında bulunan yüzleri kapalı bir grup tarafından önlem alan polislerin bulunduğu bölgeye el yapımı patlayıcı atıldı. Atılan patlayıcının infilak etmesi üzerine şarapnel parçalarının isabet ettiği 3 polis memuru yaralandı. Yaralılara ilk müdahale bölgede bekletilen ambulanslarda sağlık ekipleri tarafından yapıldı, yaralı polisler daha sonra hastanelere kaldırıldı.

Polis, el yapımı patlayıcı atan gruba gaz bombası ve basınçlı suyla müdahale ederken, havaya ateş açtı. Bu sırada gözaltına alınanlar oldu. Çevredeki kişilerin de gazdan ve basınçlı sudan etkilendiği görüldü.

Kaynak: Ajanslar, Al Jazeera

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
300 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

BAŞAKŞEHİRNET