logo

Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklama

Dışişleri Bakanlığı, Musul’da yaşanan gelişmelere ilişkin bir açıklama yaptı. 49 konsolosluk çalışanı ve 31 TIR şoförü toplam 80 Türk vatandaşının IŞİD tarafından rehin alındığı belirtilen açıklamada, serbest bırakılmaları için tüm imkanların seferber edildiği belirtildi.

IŞİD’in Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğu’na baskın düzenleyerek 48 kişiyi kaçırması Ankara’nın bir numaralı gündem maddesi.

Konuyla ilgili Başbakanlık’ta olağanüstü bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantı sonrası Dışişleri Bakanlığı’nca yapılacağı belirtilen açıklama bakanlığın internet sitesinden yapıldı.

Olay sırasında konsoloslukta 49 personel ve bazı aile fertleri bulunduğu belirtilirken, “Serbest bırakılmaları için tüm imkanlar seferber edilmiştir” denildi.

Yapılan saldırının şiddetle kınandığı açıklamada, “Bu kabul edilemez gelişmeler karşısında sessiz kalmayacağımızın, gereği neyse yapılacağının herkes tarafından bilinmesi gerekmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, sayıları hakkında çelişkili bilgiler olan kaçırılan Türk TIR şoförlerine yönelik bilgi de verildi. Daha önceden 32 olarak açıklanan sayının 31 olduğu belirtilen açıklamada “Musul’un Geyara ilçesindeki elektrik santralinde de 31 vatandaşımız aynı grup tarafından rehin alınmış olup, vatandaşlarımızın serbest bırakılması için çalışmalar devam etmektedir” denildi.

Dışişleri Bakanlığı’nın açıklaması şöyle:

“IŞİD mensuplarının son birkaç gündür Musul’a karşı başlattıkları saldırı sonucunda başta Batı yakası olmak üzere Musul’un önemli bir bölümünü ele geçirdikleri malumdur. İŞİD mensupları bugün (11 Haziran) sabah saatlerinde de Musul’daki Başkonsolosluğumuz yerleşkesine bir baskın gerçekleştirerek personelimizi Konsolosluk yerleşkesinden çıkarmış şehrin başka bir bölgesine nakletmişlerdir. Olay sırasında yerleşkemizde Başkonsolos dahil 49 personelimiz ve bazı aile fertleri bulunmaktaydı.

Sözkonusu personelimizin emniyet içerisinde ülkemize dönmeleri için tüm imkanlar seferber edilmiştir. Bu bağlamda, Irak hükümeti nezdinde de girişimde bulunulmuş ve Başkonsolosluğumuzun emniyet ve güvenliğinin sağlanmasından sorumlu oldukları hatırlatılmıştır. Öte yandan, başta Birleşmiş Milletler ve NATO olmak üzere, uluslararası kuruluşlarda da gerekli girişimler yapılmaktadır. Sayın Bakanımız BM Genel Sekreteri ve ABD Dışişleri Bakanı ile görüşerek durumu ele almıştır.

Diğer taraftan, Musul’un Geyara ilçesindeki elektrik santralinde de 31 vatandaşımız aynı grup tarafından rehin alınmış olup, vatandaşlarımızın serbest bırakılması için çalışmalar devam etmektedir.

Türkiye, dost ve kardeş Irak’taki mevcut durumdan derin kaygı duymakta, ülkede barış ve istikrarın bir an önce tesis edilmesini temenni etmektedir. Diğer taraftan, diplomatik misyonumuza ve vatandaşlarımıza karşı gerçekleştirilen saldırıları şiddet ve nefretle kınıyoruz. Başkonsolosluk personeli ve vatandaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır. Bu kabul edilemez gelişmeler karşısında sessiz kalmayacağımızın, gereği neyse yapılacağının herkes tarafından bilinmesi gerekmektedir.”

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
614 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.