logo

28 Aralık 2015

Demirtaş’a ”özerklik’ soruşturması”

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP lideri Selahattin Demirtaş hakkında “özerklik” konusundaki açıklamaları nedeniyle soruşturma başlattı.

demirtaş-hdpAnkara Cumhuriyet Başsavcılığı, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında “özerklik” ve 6-8 Ekim olaylarıyla ilgili açıklamaları nedeniyle soruşturma başlattı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu, Demirtaş’ın “özerklik” konusundaki açıklamaları ile “Kobani bahanesiyle isyan çağrısında bulunduğuna” yönelik yazılı basında çıkan haberleri ihbar kabul etti.

Soruşturma, Türk Ceza Kanunu’nun “Anayasal Düzene ve Bu Düzenin İşleyişine Karşı Suçlar”a ilişkin maddeleri ile “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” ve “suçu ve suçluyu övme” suçları kapsamında açıldı.

Resen soruşturma başlatan büro, soruşturma evrakını Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Parlamenter Suçlar Bürosu’na gönderecek.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı da hafta sonu Diyarbakır’da yapılan Demokratik Toplum Kongresi ve Demirtaş hakkında soruşturma başlattı. DTK toplantısının görüntülerinin izlenmesini saat 15:00 itibariyle tamamlayan savcılık soruşturma kararı aldı.

Kaynak: Al Jazeera ve Ajanslar

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
476 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

BAŞAKŞEHİRNET