logo

Davutoğlu’nun adaylığı dünya basınında

Cumhurbaşkanı seçilen AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nu Başbakan ve AK Parti Genel Başkan adayı olarak açıklaması, dünya basınında geniş şekilde yer aldı.

AMERİKAN HABER AJANSI AP

Amerikan haber ajansı AP, Erdoğan’ın, hükümeti perde arkasından hala büyük ölçüde kontrol etmeyi sürdürebilmek için yerine “dostane bir başbakanı” yerleştirmek istediği şeklindeki uzman yorumlarına atıf yaptı. Haberde, “Erdoğan’ın cumhurbaşkanının yetkilerini güçlendirmeyi planladığına dikkati çekilerek, Davutoğlu’nun büyük oranda geri planda bir rol üstlenmeyi kabul etmesinin beklendiği” yorumu yapıldı.

WALL STREET JOURNAL

Wall Street Journal gazetesinin haberinde de Davutoğlu’nun adaylığının beklenen bir karar olduğuna işaret ederek, “Erdoğan’ın yeni bir anayasaya zorlayarak, AK Parti üzerinde etkide bulunmaya devam ederken, cumhurbaşkanının yetkilerini de güçlendirmeye çalışmasının beklendiği” belirtildi.

 ALMAN BİLD GAZETESİ

Almanya gazetesi Bild, Ahmet Davutoğlu’nun AK Parti Genel Başkan adayı gösterilmesi haberine “Erdoğan’ın yakın sırdaşı” başlığını attı.

Alman Frankfurter Allgemenie Zeitung gazetesi ise Davutoğlu için ”Erdoğan’ın vefalı bir takipçisi” ifadesini kullanırken, Erdoğan döneminde siyasi kariyer yapan Davutoğlu’nun iyi bir eğitime sahip siyasetçi olduğuna, iyi derecede İngilizce, Almanca ve Arapça konuştuğuna dikkati çekti.

İTALYAN HABER AJANSI ANSA

İtalyan haber ajansı ANSA, ”Seçilmiş Cumhurbaşkanı Erdoğan, Davutoğlu’nun bir sonraki parti başkanı ve başbakanı olacağını açıkladı” başlığıyla geçtiği haberde, AK Parti MYK’sının bugün Davutoğlu ismini belirlediğine yer verdi.

FRANSIZ AFP HABER AJANSI

Fransa’da AFP haber ajansı, “Davutoğlu’nun başbakan adaylığının zaten beklendiğini” yazdı. AFP, “Davutoğlu’nun 2003’den bu yana Erdoğan’ın saflarında yer aldığına” dikkati çekerek, Dışişleri Bakanlığı süresince Türk dış politikasına etkin rol oynadığını belirtti.

İNGİLİZ BBC

İngiltere’nin yayın kurumu BBC, “Erdoğan, Davutoğlu’nu yeni başbakan olarak gösterdi” başlıklı haberinde, “Erdoğan’ın yakın müttefiki Davutoğlu 2009 yılında beri Dışişleri Bakanı görevini yürütüyor. Davutoğlu önümüzdeki hafta gerçekleşecek seçimin ardından AK Parti’nin resmen yeni lideri olacak” ifadelerine yer verildi. BBC haberinde, Davutoğlu’nun başbakanlık makamına aday olarak gösterilmesinin “Türk politikasının son 10 yıldan fazla süredir domine etmiş birinin hükümeti kontrolü altında tutacağından emin olunması yolunda bir adım” olarak nitelendirdi.

İNGİLİZ DAİLY TELEGRAPH

İngiliz Daily Telegraph, AFP haber ajansına dayandırdığı haberinde, “Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin yeni Başbakanı olarak müttefiki Ahmet Davutoğlu’nun adını verdi” başlığını kullandı.

İNGİLİZ GUARDİN

İngiliz Guardian gazetesi de, AP’nin haberini kullanarak, “Başkanlık sistemini hayata geçirmeyi planlayan Türkiye’nin Başbakanı Erdoğan, halefini aday gösterdi” başlığı atarken, “Erdoğan’a tam bağlılığı olan bir isim olarak görülen Ahmet Davutoğlu’nun, Erdoğan’ın kendinden sonraki isim olarak ilk tercihi olduğu uzun zamandır bildiriliyordu” diye kaydetti.

İNGİLİZ DAİLY MAİL

AP haberini kullanan İngiliz gazetesi Daily Mail, “Türkiye’nin yeni Başbakanı olarak Davutoğlu gösterildi” başlığını attı.

 

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » »
Share
718 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.