logo

Davutoğlu’ndan esnafa müjde!

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun müjde’ dediği açıklamaları, salonu dolduran esnaflar tarafından ayakta alkışlandı.

Ahmet DavutoğluBaşbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara’da esnafla buluştu.

Davutoğlu’nun burada verdiği ve ‘müjde’ dediği yeni haklara, salondaki esnaflar coşkulu alkışlarla karşılık verdi.

“Toplumun orta direğisiniz, ve helal rızık kavramını hayatınızda daim kılarak herkese yaşayan bir ders veriyorsunuz. Sizlerin her zaman yanınızda olacağız. Hiç merak etmeyin, bir daha bu ülke esnafı yazar kasa fırlattığı 2001-2002 şartlarına dönmeyecek” diyen Davutoğlu, esnafa müjdeleri şöyle sıraladı:

“Kaybolmaya yüz tutmuş mesleklere faizsiz kredi verilecek. Bu meslekleri yaşatmak bizim için bir görevse, sadece görev değil, emanetse, kültürel mirassa kredide faiz düşünülebilir mi? Bu mesleklerde çalışana faizsiz kredi verilecek.

Biz, ustalık mertebesine gelmiş kardeşlerimize özel bir imkan tanıyalım dedik. 3 yıl ustalık belgesi olup yeni işyeri açmış olan kardeşlerimize faizsiz kredi vereceğiz. Yola çıkana yolun hayırlı olsun demek gerek. Ona bereket olsun, hayrolsun, yolun ve helal rızkın bereketli olsun diyebilmek için faizsiz kredi vereceğiz.

Bu sene 600 milyona çıkardığımız Halk Bankası kredilerinin faizlerini karşılama miktarını, ‘Yüz milyon artıralım’ denildi, ben bununla da yetinmedim, 150 milyon artırıyoruz.

Esnaf ve sanatkar kültürünün devamı için perakende ticarette ne tedbir alınması gerekiyorsa aldık, bu bizim için bir prensip meselesidir. Sizi gittikçe cesamet kazanan ve büyüyen yapılar karşısında kesinlikle ezdirmeyeceğiz. Alışveriş merkezi açılması kriterlerini değiştirdik ve her alışveriş merkezinde esnaf ve sanatkarımıza en az yüzde 5 pay yer ayrılması zorunluluğu getirdik…”

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.