logo

Davutoğlu: Zalime sessiz kalmayız

Aşure Günü etkinlikleri için gittiği Hacı Bektaş’ta konuşma yapan Ahmet Davutoğlu, “Ben buraya siyasi konuşma yapmaya değil ikrar vermeye, nasip almaya geldim” dedi.

 Ahmet DavutoğluBaşbakan Ahmet Davutoğlu, 4.Uluslararası Hacı Bektaş Aşure Günü etkinliği için Nevşehir’e gitti.

Hacı Bektaş’ta konuşma yapan Ahmet Davutoğlu; “Ben buraya bir siyasi konuşma için gelmedim. Destur almaya geldim, manen Hacı Bektaş-ı Veli’den. İkrar vermeye geldim. Nasip almaya geldim.” dedi.

Başbakan Davutoğlu’nun konuşmasından satır başları;

‘Zalim gördüğümüzde ona sessiz kalmayız’

“Kim ki Kerbela’yı unutur, insanlığı unutur. Kim ki Kerbela’da, zalim ile mazlum arasındaki mücadeleyi kendi hayatının ilkesi addetmez insanlık vicdanından kopar. Biz hepimiz Hazreti Hüseyin’in yolcularıyız. Siyasetimiz, ahlakımız, irfanımız, edebimiz vakarımız Hazreti Hüseyin’in vakadır ve biz Hüseyni bir yolun yolcularıyız. Zalim gördüğümüzde ona sessiz kalmayız.”

‘Bizim yolumuz bütün 12 imamın yoludur’

‘Hazreti Ali ve Hazreti Hüseyin’i anmadan, Alevi ve Bektaşilik geleneğine sahip çıkanlar da çıktıklarını iddia edenler de ikrar bozmuş olurlar. Bizim yolumuz, Hazreti Ali’nin, Hazreti Hüseyin’in, Hazreti Hasan’ın ve bütün 12 imamın yoludur. Onu benimsediğimiz zaman göreceğiz ki farklarımız azalacak. Onu benimsediğimiz zaman göreceğiz ki aynı kaynaktan besleniyoruz.’

‘Zahit şeriat yolcusudur, Abit tarikat yolcusudur, Arif marifet yolcusudur, Aşık hakikat yolcusudur. Biz Aşık olmaya geldik ve bu geleneğin tümüne aşığız, hiçbirini ayırt etmeden. Ne 12 imamı diğer Ashap’tan ayırırız, ne Horasan erenlerinin birini diğerlerinden ayırırız. Allah aşık olmayı herkese nasip etsin.’

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.