logo

Davutoğlu: Tüm detayları anlattım

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Musul’daki gelişmelerle ilgili yaptığı açıklamada yaptığı muhalefet partisi ziyaretlerinde, sürece ilişkin tüm detayları anlattığını belirtti.

Hükümet Musul’daki rehine krizine ilişkin girişimlerine devam ediyor.

Konsolosluk baskınının ardından ABD’deki programını iptal ederek yurda dönen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, muhalefet partilerini ziyaret ederek konuyla ilgili bilgilendirme yaptı.

Davutoğlu, gelişmelerle ilgili düzenlediği basın toplantısında net açıklamalar yapmaktan kaçındı.

Detaylı açıklama yapmanın doğru olmayacağını ifade eden Davutoğlu, rehine krizine ilişkin tüm detayları bugün bir araya geldiği parti genel başkanlarına anlattığını söyledi.

Davutoğlu, rehinelerin güvende olduklarını, sağlık durumlarının da iyi olduğunu kaydetti.

Davutoğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

“Siyasi parti liderlerini doğrudan bilgilendirmenin doğru olacağını düşündük. Şu anda Musul’da bulunan vatandaşlarımızın can güvenliği hayati bir konudur. Böyle önemli bir konuda, ulusal bilinç son derece önemlidir.

Bugün ziyaret ettiğim siyasi parti genel başkanları ve temsilcilerine teşekkür ediyorum, bu görüşmeleri yapma imkanı sağladıkları için. Fazla açıklama yapmak, detaylara girmek doğru olmayabilir.

Bu nedenle doğrudan genel başkanları bilgilendirdik. Çok önemli kritik bir konu, daha önce de benzer kritik süreçlerde zor durumda olan vatandaşlarımızı ülkemize getirmeyi başardık. Sadece biz değil başka ülkeler de benzer durumlarla karşılaşabiliyor.

Vatandaşlarımızı sağlimen evlerine döndürdüğümüze herkes şahittir. Bu siyasi konunun ötesinde bir meseledir. Elimizdeki bütün bilgileri bütün detayları ile muhataplarıma anlattım. Bilgilendirme bakımından herhangi bir eksik olmamıştır.

Önümüzde dinamik ve kritik bir süreç var. Musul’daki kardeşlerimizin her biri bizim için büyük önem taşımaktadır. Can güvenlikleri bizim için altın değerindedir. Meclis’i de önümüzdeki günlerde bilgilendireceğiz.

Ama şu anda en önemli husus vatandaşlarımızın kurtarılmasıdır. Başkonsolosumuzun eşiyle de konuştum. Bilgileri onlara da aktardım. Şu anda sağlıklarıyla ilgili bir sorun yok. Ümidimiz mübaret Beraat Kandili’nde ailelerine kavuşmasıydı. İnşallah en kısa zamanda iyi haberleri vereceğiz.

Kamuoyunu bilgilendireceğiz. Herkes emin olsun, bu süreci birlikte takip edelim. Bizden bir haber geldiğinde ona itibar edilmelidir. Önemli olan vatandaşlarımızın can güvenliğidir. Şoförlerle ilgil bazı bilgiler var elimizde ama seslerini duymadan prensip gereği açıklama yapmıyorum.”

Etiketler: » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.