logo

Davutoğlu: Psikolojik bariyerler kalktı’

Türkiye Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Toplantısı’nda Türkiye ile Yunanistan arasında Ekonomik ve siyasi ilişkilerle karşılıklı işbirliği konuları masaya yatırıldı.Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Davutoğlu, iki ülke arasındaki psikolojik bariyerlerin kalktığını söyledi.

Davutoğlu-SamarasBaşbakan Ahmet Davutoğlu, Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras ve iki taraftan bakanların katıldığı Türkiye Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Toplantısı bu sabah Atina’da yapıldı.

Türkiye Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Toplantısı’nda Türkiye ile Yunanistan arasında Ekonomik ve siyasi ilişkilerle karşılıklı işbirliği konuları masaya yatırıldı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDİK) Toplantısı’nın ardından Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras ile ortak basın toplantısı düzenledi.

YDİK toplantısının, ilk defa Atina’da 2010’da ilan edildiğinde bölgede ve dünyada takdir topladığını ama birçok tarafın da bu duruma şaşırdığını anlatan Davutoğlu, “Türkiye ile Yunanistan on yıllarca, neredeyse birtakım gerilimler içinden geçmişken yüksek düzeyli işbirliği konseyi gibi ortak kabine toplantısı şeklinde bir araya gelmesi, iki halka da Avrupa’ya da dünyaya da çok büyük bir mesajdı ve örnek ilişki biçimiydi. Şimdiye kadar başarılı şekilde geldik. Bundan sonra da bunu devam ettirmeye kararlıyız” diye konuştu.

Yunanistan ve Türkiye arasında psikolojik bariyerlerin kalktığını belirten Davutoğlu, “Birincisi, artık arada psikolojik bir bariyer yok. Bakan arkadaşlarımız konuşurken, acaba karşı taraf nasıl anlar gibi kaygıyla konuşmuyorlar. Birbirlerine sadece dilleriyle değil gönülleriyle hitap ediyor. Bu çok önemli bir aşama” ifadesini kullandı.

Kıbrıs konusunda pozitif görüşmeler gerçekleştirildiğinin altını çizen Davutoğlu, “Kıbrıs konusunda, müzakerelerin bir an önce başlamasını arzu ediyoruz. Çok pozitif görüşmeler yaptık. Bu görüşmeler devam edecek. Doğu Akdeniz’de ve Ege’de ortak çıkarlarımızı öne çıkaran yaklaşımları benimsiyoruz. Sayın Anastasiadis’a tekrar sağlık diliyorum. En kısa zamanda Kıbrıs’ta iki taraf arasında yapıcı müzakerenin sağlanmasına önem veriyoruz. Buradaki doğal kaynaklar konusunda ise iki taraf da aslında bu doğal kaynakların bütün Kıbrıs’a ait olduğu konusunda müttefik. Bu konularda bir anlaşma var. Bundan sonra bu sürecin nasıl işleyeceği konusunda iki tarafın yaklaşımı da önem taşıyor. Önemli olan tek taraflı adımlardan kaçınmak. Birlikte Kıbrıs adasında oluşacak yeni bir barış atmosferinin Türkiye ve Yunan çıkarlarına da büyük katkı sağlayabileceğini hepimizin gördüğünü müşahede etmekten bir kez daha memnuniyet duydum” dedi.

Ortak Bakanlar Kurulu Toplantısı şeklinde gerçekleşen buluşmaya Türkiye tarafı Başbakan Ahmet Davutoğlu ve 9 bakan ile, Yunanistan tarafı Başbakan Antonis Samaras ve 10 bakan ile katılmıştı.

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.