logo

DAEŞ’e büyük operasyon: 400 kişiye gözaltı

Aralarında İstanbul, Ankara ve İzmir’in de bulunduğu birçok ilde terör örgütü DAEŞ’e yönelik operasyon düzenlendi. Operasyonlarda yaklaşık 400 kişi gözaltına alındı.

DAEŞ-ışi-operasyonBu sabah çok sayıda kentte terör örgütü DAEŞ’e yönelik operasyon düzenlendi.

Ankara’nın Sincan, Çubuk, Yenimahalle ve Mamak ilçelerindeki adreslere yönelik operasyonda çoğu yabancı uyruklu 60 kişi gözaltına alındı.

Şüpheliler, sağlık kontrolünün ardından sorgulanmak üzere Emniyet’e götürüldü.

İSTANBUL VE KOCAELİ

İstanbul ve Kocaeli’de düzenlenen operasyonda haklarında eylem hazırlığında oldukları şeklinde bilgiler bulunan, aralarında İstanbul’da sorumlu düzeyde kişilerin de yer aldığı şüphelilere yönelik eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Esenler, Şişli, Bağcılar, Bahçelievler, Maltepe, Sultanbeyli, Sancaktepe, Güngören, Beyoğlu, Pendik ve Ümraniye ilçelerindeki 20 adreste ve Kocaeli’nde bir adrese operasyon düzenleyen ekipler, 1’i yabancı uyruklu olmak üzere toplam 18 kişiyi gözaltına aldı.

Şüphelilerin ikamet ve araçlarında yapılan aramada çok sayıda dijital malzemeyle örgütsel doküman ele geçirildi.

Ayrıca operasyonda yakalanan 10’u çocuk 14 yabancı uyruklu kişi, sınır dışı işlemleri için bölge polis merkezlerine teslim edildi.

İZMİR

İzmir’de kent merkezi ve Menemen ilçesinde belirlenen 9 adrese eş zamanlı operasyon düzenledi.

Gözaltına alınan 9 zanlının terör örgütü adına çatışma bölgelerinde faaliyette bulundukları, DEAŞ üyeleriyle irtibat halinde oldukları, zaman zaman çatışma bölgelerine gidip geldikleri ve kentte eylem hazırlığında oldukları ileri sürüldü.

Zanlıların sosyal medya aracılığıyla DAEŞ terör örgütünün propagandasını yaptıkları, kurdukları gruplarda örgüte eleman temini için çalıştıkları iddia edildi.

Şüphelilerden Suriye vatandaşı E.A’nın, göçmen kaçakçılığı organizatörleriyle irtibat halinde olduğu, örgüt üyelerini sığınmacı görünümünde Avrupa ülkelerine kaçırmak için araştırma yaptığı öne sürüldü.

GÜLEN’İN KİTAPLARI DA BULUNDU

Zanlıların adreslerinde yapılan aramada çok sayıda örgütsel doküman ile bir av tüfeği ve bir ruhsatsız tabanca ele geçirildi.

Şüphelilerin evlerinde Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen’e ait kitapların da bulunması dikkati çekti.

BURSA

Bursa’nın Nilüfer, Osmangazi, Yıldırım, Gürsu ve Orhaneli ilçelerindeki operasyonlarda aralarında yabancı uyrukluların da bulunduğu 46 kişi gözaltına alındı.

ESKİŞEHİR

Eskişehir’de de kent merkezinde belirlenen 9 eve operasyon düzenledi. Operasyonda terör örgütü Fetih El Şam üyesi oldukları iddiasıyla 9 kişi gözaltına alındı.

ADIYAMAN

Terör soruşturması kapsamında Adıyaman’da da düğmeye basıldı.

Kent merkezinde 39, Kahta, Besni ve Gölbaşı ilçelerinde 15, diğer 4 ilde de 30 olmak üzere 84 adreste yapılan aramada çok sayıda örgütsel doküman ele geçirildi.

Operasyonda terör örgütü DEAŞ mensubu oldukları iddiasıyla 10 şüpheli gözaltına alındı.

KONYA

Konya’da 74 adrese gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonda 37 kişi gözaltına alındı.

“YAKIŞIKLI ÇIKAR MIYIZ?”

Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirilen şüphelilerden birinin, basın mensuplarına, “Yakışıklı çıkar mıyız “ demesi dikkati çekti. Şüpheliler, daha sonra emniyete götürüldü.

ŞANLIURFA

Şanlıurfa’da aralarında pansiyon, iş yeri ve evlerin de bulunduğu 40 adreste yapılan aramada çok sayıda örgütsel doküman ve bilgisayara el konuldu, 100 kişi gözaltına alındı.
Örgütsel faaliyetlerde bulunulduğu belirlenen evler, zabıta ekiplerince mühürlendi.
Sağlık kontrolünden geçirilen şüpheliler, emniyete götürüldü.

ADANA

Adana’da özel harekat ekiplerinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 500 polis, 53 adreste arama yaptı. Operasyonda 25 kişi gözaltına alındı.

GAZİANTEP

Gaziantep’te daha önce belirlenen 51 adrese operasyon düzenlendi.

Özel harekat ekiplerinin desteğiyle yapılan aramada çok sayıda örgütsel doküman ve belgeler ile bilgisayarlara el konuldu. 47 zanlı gözaltına alındı.

BİNGÖL

Bingöl’de de 10 kişi gözaltına alındı. Zanlılar sorgulanmak üzere emniyete götürüldü.

ELAZIĞ

Elazığ’da hakkında gözaltı kararı verilen 16 şüphelinin yakalanması için kent merkezi ve ilçelerde eş zamanlı operasyon düzenlendi.

12 kişi yakalanırken, 4 kişinin yakalanmasına çalışılıyor.

HATAY

Hatay’da polis ekipleri, merkez ve ilçelerde terör örgütü DEAŞ’a yönelik bazı adreslere eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonda 38 kişi gözaltına alındı.

ÇORUM

Terör örgütü DAEŞ’e yönelik bir operasyon haberi de Çorum’dan geldi. Kentte Irak uyruklu 17 kişi gözaltına alındı.

Şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda bazı eşyalara da el konuldu.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.