logo

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın müteahhidi ilk kez konuştu

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın müteahhidi Erman Ilıcak ilk kez konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı“Tamamını 2015’te bitirmeyi planlıyoruz… İnanın 1000 odalı değil… Anıtkabir gibi Meclis gibi çocuklarımıza bir mirastır…”

Bu sözler, 1 milyar 370 milyon liralık maliyetiyle büyük tartışma neden olan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın müteahhidi Erman Ilıcak’a ait.

Hürriyet’ten Erdinç Çelikan’a konuşan ve “Türkiye Cumhuriyeti’ne yakışan bir proje oldu. Yaşadıkça garantimiz altında, sahipsiz bırakmayız” diyen Ilıcak’ın, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın 1000 odalı olmadığını da ifade ettiği açıklamaları şöyle:

“Kremlin’den büyük mü bilmem ama biz Rusya’da buradan büyük alışveriş merkezi açtık. Neden Türkiye’ye büyük görüldüğünü bilmiyorum…

Maliyet konusunda biz TOKİ’nin taşeronuyuz, maliyet vermeye yetkim yok. Parça parça yeni işler yapılıyor. 2015 yılında tamamını bitirmeyi planlıyoruz.

Saray inanın 1000 odalı değil. Kaç odalı olduğunu bilmiyorum. 450 bin metrekarelik büyüklüğü var.

Yanlış bir iş olmadı. Cumhurbaşkanlığı Sarayı Türkiye’ye yaptığım ilk ve tek proje oldu. Sarayda kullanılan malzemelerin tamamına yakını yerlidir. Yerli malzemelerin kullanılması için büyük gayret sarf ettik. Çok az malzeme yurtdışından getirilmiştir ama projenin tamamında Türk mimarlar, mühendisler ve işçiler çalıştı.

Birinci Köprü yapılırken de tartışıldı. Ancak bu saray Anıtkabir gibi Meclis gibi çocuklarımıza bir mirastır. Her çatı akar ama bizimkisi akmaz. Ne alttan nem alır ne de çatısı akar. Yapılırken 100 kere test edildi.

Bizim için büyük onur, şeref ve gurur kaynağıdır. Çalışan tüm arkadaşlar da bunu gururla anlatıyorlar. Çocuklarımıza bırakacağımız bir mirastır.”

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.