logo

Cumhurbaşkanlığı için ilk başvuru

CHP ve MHP, ortak adayları Ekmeleddin İhsanoğlu’nu cumhurbaşkanlığına
aday gösteren dilekçelerini, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e sundu.

CHP ve MHP, TBMM’ye Cumhurbaşkanı adayı olarak Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’yu aday gösterdiklerine dair başvuruyu yaptı.

Başvuruda 52 MHP, 109 CHP’li milletvekilinin yanı sıra bağımsız Burdur milletvekili Hami Yıldırım ve bağımsız Kütahya Milletvekili İdris Bal’ın da imzaları bulunuyor

İlk başvuruyu aldığını dile getiren TBMM Başkanı Cemil Çiçek, başvuruyu yarın YSK’ya ileteceklerini söyledi.

Çiçek’in “Hayırlara vesile olsun” dileğinin ardından söz alan CHP’li Engin Altay Ekmeleddin İhsanoğlu’yu “Parlamenter demokratik sisteme olan inançları” ve “devletin laik niteliği ve sosyal bir hukuk devleti özelliğini korumak isteği ile “milletin huzuru, refahı ve mutluluğu” nedeniyle seçtiklerini belirtti.

Altay, İhsanoğlu’nun, kamplaşma ve gerilim politikasına karşı çıkanların beklentilerine karşılık verebilecek bir isim olduğunu da kaydetti.

MHP adına imzaları sunan Oktay Vural ise seçimlerini “Biz sadece bir cumhurbaşkanı adayı belirlemedik. Aynı zamanda bir cumhurbaşkanının nasıl görev yapması gerektiği bakımından bir irade beyanında bulunduk. Gerçekten millet cumhurbaşkanlığı makamında kavga istemiyor. Biz MHP olarak biz böyle bir zihniyetin cumhurbaşkanı olacağını takdir ettik ve millete takdim ettik” sözleriyle anlattı.

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
Share
912 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.