logo

Çocuğu okul fikrine alıştırın

Okulların açılmasına sayılı günler kaldı. Tatilin sağladığı rahatlık ile özgürce sokaklarda oyunlar oynayan çocukları yine okul günleri bekliyor Ancak uzmanlar, uzun tatil günlerinden sonra çocukların normal düzene dönmekte zorlanabildiklerini belirtiyor.

Çocuklar için, derslerin ve ödevlerin sorumluluğundan uzaklaştıkları, sınırların ve kuralların esnetildiği, keyifli ve rahat bir dönem olan tatil günleri sona eriyor. Tatilin özellikle okulda, derslere veya sosyal ilişkilere bağlı sorun yaşayan çocuklar için, tatil bir kaçış noktası olduğunu söyleyen Uzman Psikolog Aylin Sezer, “Tatil bitişi okulunu, arkadaşlarını ve öğrenmeyi seven çocuklar için güzel bir haber olsa da okulla ilgili problem yaşayan çocuklar için depresyon nedeni olabiliyor” dedi.

Yaz boyunca gönlünce oyun oynayıp, okul ve ödev gibi sorumluluklardan uzak kalan çocukların yeniden okul disiplinine sokulabilmesi için önerilerde bulunan Psk. Sezer, “Şu günlerde okul döneminde yapılacaklarla ilgili planlar yapmaya başlamak, kararlar almak, çocukların okula adaptasyonunu destekleyecektir” diye konuştu.

OKULU SEVMEYEN ÇOCUKLAR DAHA BÜYÜK SORUN YAŞIYOR
Okulu, bulunduğu ortamı sevmeyen, sosyal sorunlar yaşayan, derslerle ilgili öğrenme, konsantrasyon, dikkat sorunları yaşayan çocukların, tatil sonrası okula adaptasyonda daha fazla problem yaşadıklarını anlatan Sezer, “Bunlara ek olarak, tatilde yapılması planlanan ödevlerini bitirmemiş olan ya da yoğun bir sınav dönemine hazırlanan çocukların da tatil dönüşü adaptasyonu daha zor olabilmektedir” dedi.

Bu süreçte, öğretmelerden de destek alınabileceğini anlatan Psk. Sezer, “Duygusal veya akademik sorunlar çocuğun başedemeyeceği şekilde devam ediyorsa, bir uzmandan destek almak önemlidir” şeklinde konuştu.

TATİL SONRASI ADAPTASYON İÇİN ÖNERİLER
– Tatilden veya yazlık evden en geç 1 hafta önce dönmek önemli.
– Tatilin bitişine yaklaşırken yatma-kalkma saatlerini yavaş yavaş okul düzenine göre ayarlayın.
– Oyun, televizyon saatlerini, okul düzeninde olacak şekilde ayarlamaya başlayın.
– Okul kıyafetleri, kitap ve kırtasiye malzemelerini beraber gidip seçin ve keyifli bir şekilde alın.
– Çocuğun odasını yavaş yavaş okul düzenine hazırlayın, alınan kitap ve kırtasiye malzemelerini yerleştirin.
– Yeni okula başlayacaklar için, yeni okulu ziyaret edin, mümkünse sınıfa gidip bakın, öğretmenle tanışın.
– Birlikte ders çalışma düzeni oluşturun.
– Yeni yılın kitaplarına, konularına yavaş yavaş bakmaya başlayın.
– Eski konulardan, çocuğun zayıf hissettikleri varsa, tekrarlar yapın.
– Çocuğunuzun okul dışı yapacağı aktiviteleri planlayın.

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
Share
652 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.