logo

25 Aralık 2015

“Çoban kız” Balkan şampiyonu oldu

Eşme’de iki yıl önce mahallede erkeklerle futbol oynarken güreş antrenörü tarafından keşfedilen ve bugüne kadar resmi müsabakalarda hiç yenilmeyen 14 yaşındaki “çoban kız” Aysu Paralı, milli takım forması ile ilk uluslararası şampiyonluğunu kazandı.

çoban kız-Aysu ParalıEşme’de çobanlık yaparak geçimini sağlayan Cihan ve Gülay çiftinin kızları 14 yaşındaki Aysu Paralı, ay yıldızlı formayla 11-14 Aralık’ta Sırbistan’ın Senta Serbia şehrinde düzenlenen Balkan Şampiyonası’nda minik kızlar 34 kiloda Bulgar, Sırp ve Moldovalı rakiplerini yenerek, altın madalya kazandı.

Katıldığı ilk uluslararası şampiyonada altın madalyayla dönen ve bugüne kadar katıldığı resmi müsabakalarda yenilmeyen Eşme Galip Çetin Oratokulu 8. sınıf öğrencisi Aysu Paralı, dünya şampiyonu olmak için her gün antrenman yaptığını söyledi.

Okuldan çıktıktan sonra babasıyla arazide koyun otlatan, ardından akşam antrenmanlarına giden Paralı, “Türkiye Güreş Federasyonu tarafından 4-6 Haziran’da Bolu’da gerçekleştirilen Minik Kızlar Türkiye Güreş Şampiyonası’nda 32 kiloda Türkiye birincisi oldum. Ardından Güreş Milli Takımı Minik Kızlar Ortak Gelişim Kampı’na katıldım ve Sırbistan’da düzenlenen şampiyonada 34 kiloda 3 rakibimi yenerek Balkan şampiyonu oldum” dedi.

Güreşi çok sevdiğini, dünya şampiyonu olmak istediğini söyleyen Aysu Paralı, ailesinin kendisine destek olduğunun altını çizdi.

Yenilmezlik unvanını sürdürmek istediğini aktaran Paralı, “Ailemle gurur duyuyorum, onlar ellerinden geldiği kadar beni destekliyor.

Biz hayvancılık yaparak geçimimizi sağlıyoruz. Her gün babamla koyun otlatıyorum.

 

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
745 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

BAŞAKŞEHİRNET