logo

CHP’li Oran’dan ‘çatı aday’a şartlı destek

CHP Milletvekili Umut Oran, cumhurbaşkanlığı için çatı adayı olan Ekmeleddin İhsanoğlu’na şartlı destek vereceğini açıkladı.

 CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, parti bütünlüğünü bozmamak ve cumhurbaşkanlığı seçimi gibi önemli bir süreç öncesinde kamuoyunda tartışmaya yol açmamak adına çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu için imza verdiğini söyledi.

Oran, verdiği imza için koyduğu rezerv ve çekincelerini bir dilekçeyle CHP Grup Başkanlığı’na iletti.

Konuyla ilgili görüşlerini CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na da anlattığını ifade eden Oran, şunları kaydetti:

“Bu saatten sonra belirlenen çatı adayının isminin değişmeyeceği görülmektedir. MHP ile varılan ‘büyük uzlaşının’ bozulmasına yol açan kişi de olmak istemem. Ülkeyi bugün içinde bulunduğu açmaza sürükleyen yürütmenin başındaki kişinin cumhurbaşkanlığı yolunda ilerlemesinde en küçük katkım da olmamalı. Parti geleneğine göre karara uymak zorundayım. Bugün de çatı adayı içime sinmemektedir. Ancak Genel Başkan adaylığı, Genel Başkan Yardımcılığı yaptığım CHP’nin bir neferi, PM üyesi, milletvekili olarak uymam gereken bir parti terbiyesi, parti geleneği de var. Genel Başkan düzeyinde ve geri dönüşü olmayan biçimde alınmış bu karara uyma sorumluluğu ve zorunluluğu taşımam gerekmektedir. Ülkemizin geleceği açısından varlığı büyük önem taşıyan CHP’nin, Cumhurbaşkanlığı seçimi gibi önemli bir gelişmenin hemen öncesinde bölünmüş, parçalanmış görüntü vermesi geleceğe güvenle bakmak isteyen yurttaşlarımıza karşı da haksızlık olacaktır. Rezerv koyarak imzaladım! Tüm bu nedenlerden dolayı, Genel Başkan’ın sorumluluğu üstlenerek belirlediği çatı adayı için, görüşlerim saklı kalmak kaydıyla imza verdim. Eleştirdim ama çalışacağım. Sonuç olarak bu seçim sürecinde partimin başarısı için özveriyle çalışacağımın da bilinmesini isterim.”

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
603 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.