logo

Celalettin Cerrah’tan Hrant Dink cinayeti ifadesi

Eski İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Hrant Dink cinayeti soruşturması kapsamında ifade verdi.

Celalettin CerrahHrant Dink cinayetine ilişkin kamu görevlilerinin ihmali olduğu iddiasıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında, Eski İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ‘şüpheli’ sıfatıyla ifade verdi.

Cerrah, avukatıyla birlikte sabah 10.00 sıralarında İstanbul Adliyesi’ne gitti.

Soruşturmayı yürüten Savcı Yusuf Hakkı Doğan, Cerrah’ın ifadesini ‘şüpheli’ sıfatıyla aldı. Yaklaşık 2 saat süren ifade işlemlerinin ardından adliyeden ayrılan Cerrah, çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtlamadı.

Soruşturma kapsamında, daha önce Eski Vali Yardımcısı Ergün Güngör, Eski İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek ve istihbarat müdürleri Ali Fuat Yılmazer ile Ahmet İlhan Güler ‘şüpheli’ sıfatıyla sorgulanmıştı.

Soruşturma kapsamında geçtiğimiz cuma günü ise cinayet hükümlüsü Ogün Samast’ın tanık olarak ifadesi alındı. Hrant Dink cinayetini azmettirmek suçundan mahkum olan Yasin Hayal ile cinayeti organize etmekle suçlanan polis muhbiri Erhan Tuncel de tanık sıfatıyla ifadeye çağrıldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği’nce yürütülen soruşturma, “Dink’in ölümünde ihmali olduğu” iddia edilen 9 kamu görevlisini kapsıyor.

Bu kamu görevlileri hakkında, daha önce İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği’nce verilen takipsizlik kararı, Bakırköy 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kaldırılmıştı.

 

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.