logo

Cari açık beklentinin altında

Cari açık Nisan’da 4,79 milyar dolar oldu. Beklenti Nisan ayında 4,9 milyar dolarlık cari açık verileceği yönündeydi.

Nisan ayı cari ödemeler dengesi rakamları açıklandı.

Cari açık Nisan’da 4,79 milyar dolar, Ocak-Nisan döneminde ise 16,37 milyar dolar oldu.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, “Bu gerilemede, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının 8,1 milyar dolar azalarak 17.402 milyon ABD dolarına düşmesi ve net hizmet gelirlerinin 621 milyon dolar artarak 3.9 milyar dolara yükselmesi etkili olmuştur” denildi.

NET ALTIN İTHALATI AZALDI
MB açıklamasına göre, parasal olmayan altın kalemi altında, bir önceki yılın dört aylık döneminde 3,4 milyar dolar net altın ithalatı gerçekleşmişken, bu yılın aynı döneminde 1.3 milyar dolar net altın ihracatı oldu.

TURİZM GELİRLERİ ARTTI
Turizm gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre 239 milyon dolar artarak 5.84 milyar dolara, turizm giderleri de 171 milyon dolar artarak 1.66 milyar dolara ulaştı.

NET ÇIKIŞLAR ARTTI
Yatırım geliri dengesinden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı dönemine göre 322 milyon dolar artarak 3 milyar dolar olarak gerçekleşti.

YURTDIŞI VE YURTİÇİ YERLEŞİK HAREKETLERİ
Yurtdışı yerleşiklerin yurt içinde yaptıkları net yatırımlar, bir önceki yılın dört aylık dönemine göre 1.6 milyar dolar artarak 5.1 milyar dolara yükseldi. Yurt içinde yerleşik kişilerin yurt dışında yaptıkları net yatırımlar, 361 milyon dolar artarak 1.28 milyar dolar tutarında gerçekleşti.

BEKLENTİ 4,9 MİLYAR DOLARDI
CNBC-e anketine katılan ekonomistler Nisan için ortalama 4,9 milyar dolar cari açık bekliyordu. 20 ekonomistin 2014 için beklenti ortalaması 47,8 milyar dolardı.

MART’TA DARALMIŞTI
Cari açık Mart’ta 3,19 milyarla beklentilere paralel gelmiş, net hata noksan rakamı 2,4 milyar dolarla 6 ayın zirvesine çıkmıştı.

Etiketler: » » » »
Share
611 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.