logo

‘Bundan sonra İsrail’le normalleşme olmaz’

Başbakan Erdoğan, Gazze saldırısından sonra Türkiye ile İsrail ilişkilerinin normalleşmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Başbakan Tayyip Erdoğan, İsrail’in Gazze saldırısını İstanbul’da cuma namazı çıkışında değerlendirdi.

İsrail’in Türkiye ile diplomatik ilişkilerinin düzeyini indirmesini şöyle değerlendirdi:

“Maslahatgüzar seviyesinde devam eden iki ülke arasındaki sürecin Türkiye tarafı olarak devlet terörü estiren İsrail’e olumlu bakmamız mümkün değil. Daha önce uluslararası sularda bir terör estirmişti. Bizim üç şartımız vardı. Özür dilediler, bunun şahidi ABD Başkanı Obama’dır. Tazminatta da olumlu noktaya gelinmişti. Ama ambargo kalkmadı ve bu olaylar oldu.

Hava ve kara harekatını eleştiren Erdoğan sözlerini sürdürdü:

“İsrail’in adımlarının ardında üç çocuk konusu falan yok, yalan, çünkü çocukları en iyi öldürmesini bilen İsrail’dir. Bunu ben daha önce Davos’ta söylemiştim. O zaman da sahilde çocukları vurmuştu, bu kez de aynısı oldu. Benim çağrım İslam dünyasına, tavrımızı net olarak ortaya koymadığımız sürece olaylar devam edecektir.”

İsrail Türkiye ilişkilerinin kendisini görevde kaldığı sürece normalleşmeyeceğini söyleyen Erdoğan şöyle konuştu:

“Bundan sonra bizim İsrail’le ilişkilerimizin normal olması zor. Soykırım yapıyor.

İsrail, El Fetih ve Hamas birleşmesini engellemek istiyor. İsrail, Hamas’ı Mısır görüşmelerinden dışlamak istiyor. İsrail barışı tehdit eden bir ülkedir. Hiçbir azaman barış yanlısı olmadı. Zulmetmiştir, edecektir. Ben bu görevde olduğum sürece İsrail ile olumlu şeyler düşünmem. Tayyip Erdoğan’ı başka bir şekilde Batı farklı bir şekilde tanımlayabilir. Ben güçlere şirin görünme gayreti içinde olmadım. Çünkü bizim görevimiz mazlumların yanında olmaktır. Şu anda galip gibi görünebilir ama eninde sonunda kaybeden İsrail olacaktır. Bundan dünyanın farklı yerlerindeki Museviler de rahatsız. Dünya devletleri de rahatsız ama adım atmıyorlar.”

Etiketler: » » » » » » » » » » » » »
Share
693 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.