logo

”Biz de kendi tedbirlerimizi alacağız”

erdoğanCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya’nın Türk hava sahasını ihlâl eden savaş uçağının düşürülmesinin ardından Türkiye’ye yönelik ekonomik yaptırımlarını orantısız bulduğunu söyledi.

Erdoğan, “Bu sorunun ne mevcut ilişkilere ne de potansiyele daha fazla zarar vermesini istemiyoruz. Dünyanın bizi haklı bulduğu bir konuda Rusya’nın orantısız tepkilerini üzüntüyle takip ediyoruz. Elbette biz de kendi tedbirlerimizi almak zorundayız. Rus tarafının da en kısa sürede aklıselime dönerek bu çizgiye geri geleceğini umuyorum” diye konuştu.

Petrol iddiasına sert tepki

Katar Üniversitesi’nde aldığı fahri doktora unvanı sonrası konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya’nın “Türkiye IŞİD’den petrol alıyor” iddiasına sert tepki gösterdi.

“Türkiye bir terör örgütünden petrol alacak kadar ahlakî değerlerini kaybetmemiştir” diyen Cumhurbaşkanı, Paris’teki BM İklim Zirvesi’nde yaptığı çağrıyı yineleyerek, “Bu iftirayı atanlar bunu ispat etmek durumundadır. Bunu ispat ettikleri anda ben cumhurbaşkanlığı koltuğunda bir dakika daha durmam. Ancak iftirayı atanlar da oturdukları koltuğu bırakmalarıdır. Dürüst siyaset bunu gerektirir” dedi.

Türkiye’nin Rusya, İran, Azerbaycan, Kuzey Irak, Katar ve Cezayir’den petrol aldığını belirten Cumhurbaşkanı, ABD Hazine Bakanlığı’nın yaptığı bir açıklamada IŞİD petrolünü alıp satan kişilerden birinin Rusya ve Suriye çifte vatandaşı olduğuna dikkat çekti.

’15 dakika süren ihlâller oldu’

Rusya’nın daha önce de Türk hava sahasını ihlâl ettiğini belirten Cumhurbaşkanı, Karadeniz’de zaman zaman 15 dakika süren ihlâller yaşandığını vurguladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kendisine ihlâllerin tekrarlanmayacağını söylediğini anımsatan Erdoğan, “Orada farklı bir yaklaşım gösterdiler ben burada söylemeyeceğim doğru olmaz. Orada bir daha olmayacağını söylediler. Bakın bu dediklerim 3-4 Ekim tarihlerinde oldu. G-20’den dönüyoruz geliyoruz, ardından bu oluyor. Bunu anlamak mümkün değil” diye konuştu.

‘Duygusal davranmayacağız’

“Yaşanan olay, önceden ilan ettiğimiz angajman kurallarının otomatik uygulanmasıdır” diyen Cumhurbaşkanı, “Tırmandırma amacımız yok. Ateşe körükle gitmek kimsenin yararına değil. Diyalog kanalları işletilerek sağduyunun galip geleceğini umuyoruz. Türkiye ve Rusya önlerinde çok büyük işbirliği potansiyeli olan iki ülke. Biz duygusal davranmıyoruz, bundan sonra da davranmayacağız.”

“Bu sorunun ne mevcut ilişkilere ne de potansiyele daha fazla zarar vermesini istemiyoruz” diyen Erdoğan, “Dünyanın bizi haklı bulduğu bir konuda Rusya’nın orantısız tepkilerini üzüntüyle takip ediyoruz. Elbette biz de kendi tedbirlerimizi almak zorundayız. Rus tarafının da en kısa sürede aklıselime dönerek bu çizgiye geri geleceğini umuyorum” diye konuştu.

‘Suriye’de ne işiniz var’

Erdoğan Rusya’nın Suriye’ye müdahalesi ve Türkiye ile bozulan ilişkileri hakkında da şunları söyledi:

“Her ülke, her millet karşısındaki millete saygı duymalıdır, onuruyla oynamamalıdır. Kaldı ki biz iki ülke arasında stratejik işbirliğimiz var. birlikte de çalışıyoruz. Bu kadar yakın ilişki içerisindeyiz. Suriye’de 400 bine yakın insanı öldüren bir zalim Esed’in, bir katil Esed’in ülkesinde sizin ne işiniz var? Zulme rıza zulümdür. Burada bir zulüm var. Eğer siz de onlarla hareket ediyorsanız, siz de ortak olmuşsunuzdur. Ama bunları görmezlikten geliyorlar.”

‘Mezhepçi yaklaşımlar yıkıcı’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Suriye ile birlikte Irak ve yemen gibi mezhepçi bir yaklaşımla politika yürüten ülkelerin yaklaşımının yıkıcılığını hep birlikte görüyoruz” diye devam etti. Bölgede birleştirici yaklaşımlara ihtiyaç olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı, “Bugün Orta Doğu’da yaşanan pek çok sorunun kökeninde Filistin Meselesi yatmaktadır. Kendi öz yurtlarında vatansız, topraksız, devletsiz bırakılmış bu kardeşlerimizle ilgili tarihî adaletsizlik mutlaka giderilmelidir. Filistin’e adil bir çözüm bulunmadan İslam dünyasının sıkıntılarını aşabilmesi mümkün değildir” diye konuştu.

“Libya’daki siyasi bölünmüşlük hâli ülkeyi müdahalelere açık hale getiriyor” diyen Erdoğan, bu ülkede 450 bin kişinin yerlerinden edildiğini belirtti.

Türkiye’nin Akdeniz ve Ege’de sudan 70 bin göçmen kurtardığını söyleyen Erdoğan, Yunanistan sahil güvenliğini işaret ederek “Birileri de o botları şişleyerek onların ölümüne sebep oluyor. Bizlerle onlar arasındaki fark işte bu” diye konuştu. Erdoğan, “Bu kötü manzaranın önüne geçilebilmesi için Libyalı kardeşlerimizin ve ülkenin güvenini ve refahını temin edecek bir hükümet şart” diye ekledi.

‘Bakalım AB yerine getirecek mi’

Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki göçmen krizini çözmeye odaklı görüşmeleri de anımsatan Cumhurbaşkanı, bu konuda da temkinli konuştu. Küresel sınamalara karşı küresel çözümler getirilmesi bir ilkedir” diyen Erdoğan, “Bakalım AB bu konuda mutabakatı yerine getirecek mi?” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, dünyada IŞİD’le mücadele konusunda Türkiye kadar kapsamlı ve sonuç alıcı mücadele yürüten başka bir ülke olmadığını da söyledi.

Kaynak: Al Jazeera

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » »
Share
308 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.