logo

”Bir Müslüman intihar etmez”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Somali’deki saldırıya ilişkin, “İslam’da böyle bir şey yok. Bir müslüman intihar edemez” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Etiyopya ziyareti sırasında yarın gideceğiSomali’deki bombalı saldırıyı değerlendirdi.

erdoğanBaşkentteki Addis Ababa Üniversitesi‘nde konuşan Erdoğan, “İslam adına yapıyoruz diyorlarsa, İslam’da böyle bir şey yok. Bir Müslüman intihar edemez” dedi.

Dünyanın tüm ülkelerin teröre ve şiddete karşı ortak tavır alması gerektiğini kaydeden Erdoğan, şunları söyledi:

“Elbette Paris’te bir dergiye saldıran teröristleri şiddetle kınıyoruz. Onlarla ortak mücadele veriyoruz. Ama aynı şekilde Suriye’nin terörist başı olan başındaki zatı da aynı tavırla kınamak bizim insani ve vicdani görevimizdir. 350 bin insan hayatını kaybetti. Şu anda benim ülkemde 1.7 milyon sığınmacı var. Bu insanlar buraya neden geliyor; canlarını kurtarmak için.
Bakın bugün yine Somali’de bir terör eylemi oldu. Her şey çok açık ortada. Ne adına yapıyorlar? eğer İslam adına yapıyoruz diyorlarsa İslam’da böyle bir şey yok. Bir Müslüman bir defa intihar edemez. Öldürdüğü insan kim, onlar da Müslüman. Böyle bir İslam yok. Bizim dinimizde de böyle bir insanları git öldür böyle bir şey yok.”

“TERÖR CİNAYETTİR”
Terörün dini olmadığını ifade eden Erdoğan, “Terör cinayettir” dedi ve şöyle devam etti: “Bunu, adı Müslüman olan birisi de yapıyorsa teröristir, Hristiyan olan birisi de yapıyorsa teröristir, Musevi olan biri de yapıyorsa teröristir. Bunlar katildir, canidir, barbardır.”

YARIN SOMALİ’YE GİDİYOR
Erdoğan’ın Etiyopya’dan sonra ziyaret gerçekleştireceği Somali’de Türk delagasyonuna yönelik bir saldırı düzenlenmişti. Bomba yüklü araçla gerçekleştirilen saldırıda 5 Somalili hayatını kaybetmişti.

Yapılan açıklamada Erdoğan’ın yarın yapacağı ziyaretin iptal edilmediği belirtildi.

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.