logo

31 Aralık 2015

Binlerce şoför Türkiye’ye giriş yapamıyor!

Silopi ve Cizre’deki sokağa çıkma yasağıyla birlikte 10 bini aşkın TIR şoförü güvenlik gerekçesiyle Habur Sınır Kapısı’nda 16 gündür bekletiliyor. Şoförler yeni yıla da sınır kapısında girecek.

Habur Sınır Kapısı-tır-kuyruk14 Aralık’ta Irak’tan Türkiye’ye TIR girişlerinin, sürücülerin ve araçların güvenliği gerekçesiyle durdurulması nedeniyle, 10 bini aşkın şoförün, 16 gündür güçlük ve sıkıntı içindeki bekleyişleri sürüyor.

Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerinde uygulanan sokağa çıkma yasağıyla birlikte Türkiye’ye 16 günden bu yana dönemeyen Türk şoförler, yetkililerden yardım istedi.

Türk şoförler, paralarının bittiğini ve günlük ihtiyaçlarını bile karşılayamadıklarını söyledi. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin kontrolünde bulunan Halil İbrahim Sınır Kapısı’nda Türk şoförlere, yemek yardımı yapılıyor.

UND’den güvenlik güçlerine destek çağrısı

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, şoförlerin durumuyla ilgili yazılı açıklama yaptı:

“10 bini aşkın şoför Habur sınır kapısında bekletiliyor. Ancak bu sürücülerin daha fazla bekleme imkanı kalmadı. Bölgeye ilişkin konularda inisiyatifi olan, açıklama yapan tüm kesimleri güvenlik güçlerine destek olmaya ve işbirliği yapmaya çağırıyoruz.

Bu işbirliği sağlanırsa gün boyunca Irak tarafından gümrük sahasına girişleri yapılacak araçlar bu alanda bekletilerek gündüz vakitlerinde kontrollü bir şekilde topluca söz konusu bölgeden geçişleri sağlanabilecektir. Bugün başlansa kapının kapasitesi dikkate alındığında tüm araç geçişleri zaten en az 7 gün sürecektir. Bu uygulamaya bir an önce başlanmalıdır.”

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
Share
261 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

BAŞAKŞEHİRNET