logo

Başbakan Davutoğlu: Alternatifimiz yok

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Afyon’daki AK Parti kampının kapanış konuşmasında iktidarlarının alternatifi olmadığını söyledi.

Ahmet DavutoğluBaşbakan Ahmet Davutoğlu AK Parti’nin Afyon’daki kampının kapanışında konuştu.

Davutoğlu, konuşmasında AK Parti’nin ekonomik politikalarından bahsetti.

Hükümeti kurarken seçim ekonomisi uygulamadıklarını söyleyen Başbakan, “Kısa ve orta gelecekte bizim iktidarımızın alternatifi yoktur” dedi.

Davutoğlu şunları söyledi:

“Dünya ekonomisi krizdeyken Türkiye attığı adımlarla gerçek bir başarı hikayesi oluşturmuştur. Bu anlamda iç talepte aldığımız tedbirlerle ocak-eylül aylrı esas alındığında ithalatımız yüzde 4,2 düşüş yaşadı.

Bu da yüzde 7,9 olan cari işlemler acığının da bu sene yüzde 5,7 olması anlamına geliyor. Cari işlemler acığımızdaki fark bizim için temel problemelrden biriydi. Düşmesi, yapısal anlamda sağlıklı bir aşamaya gelindiğini gösteriyor.

62. Hükümet programını yazarken de vurguladığımız gibi ekonomik ivme kalıcı reformlarla sürekli hale gelecek. Biz 62. Hükümeti kurarken bir seçim hükümeti kurmadık. Aslında hiçbir zaman seçim ekonomisi uygulamadık.

Çünkü biz şundan emindik; kısa ve orta gelecekte bizim iktidarımızın alternatifi yoktur. Uzun gelecekte de yoktur ama mütevazi olmaya çalışıyorum. O zaman biz seçim kaygısıyla, şu seçimi atlatalım bakarız diyemeyiz, çünkü o seçim atlatınca da iktidar olacağız.

Bizden kimse, seçim gerekçesiyle, şu veya bu şekilde ekonomik disiplinden vazgeçeceğimizi beklemesin. Hem iç, hem dış piyasalara buradan seslenmek istiyorum; biz, önümüzdeki 10 yılı planlayarak adım atıyoruz ve bu anlamda da kimsenin, Türk ekonomisindeki istikrardan şüphe ve tereddüt etmemesi gerekir.”

‘ÇÖZÜM SÜRECİ BAŞARI HİKAYESİ’
Davutoğlu’nun çözüm sürecine yönelik de açıklamaları oldu.

“Çözüm süreci sadece Türkiye için değil, bölgemiz için de bir başarı hikayesidir” diyen Başbakan, “Bu milletimizin bütünleşmesi ve ülkemizin bekası açısından önemlidir. Çözüm süreci demokrasinin genişletilmesiyle devam edecektir” ifadelerini kullandı.

Son dönemdeki terör ve şiddet olaylarına da değinen Davutoğlu, kamu düzeninda taviz verilmeyeceğine yönelik sözlerini tekrarladı.

Başbakan şunları kaydetti:

“Bu milletin her bir ferdi, bu ülkeye aidiyet bağıyla bağlamak ülkenin ikbali için zarurettir. Türkiye’nin her bir bölgesinde kamu düzeni hakim olacaktır.

Aidiyet duygusunun zayıfladığı ülkelerde neler olduğunu görüyoruz. AK Parti’nin istişaresi’ne Türkiye’nin her yerinden katılım var. Her kesim temsil ediliyor. Ama diğer partiler bir araya geldiklerinde ülkemizin sadece bir kesimine hitap ediyorlar.

AK Parti kadroları bir araya geldiği zaman kimse kendisini dışlanmış hissetmez.”

Etiketler: » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.