logo

Barzani: Yeni bir mekanizma gerekiyor

Barzani’ye göre, gelecekteki Erbil-Bağdat ilişkilerinin seyri için yeni bir mekanizma oluşturulması gerekiyor.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, “Irak’ta şartların değiştiği” gerçeğini herkesin kabul etmesi gerektiğini belirterek, “Irak’ta yaşanan son olaylar, yeni bir dönemin başlangıcıdır. Sorunların temel ekseni değişmiştir. Erbil-Bağdat ilişkileri de yeni bir gözle değerlendirilmelidir” dedi.

IKBY hükümetinin resmi sitesinde yayımlanan açıklamaya göre Barzani, İngiltere Erbil Başkonsolosu Angus Mackey’i kabülünde yaptığı konuşmada, terör saldırılarının Irak’taki bütün taraflar için ciddi bir tehdit oluşturduğunu belirtti.

Musul’un, IŞİD’in eline geçmesinden sonra Irak’ta yeni bir dönemin başladığına dikkati çeken Barzani, “Irak’ta şartların değiştiği realitesini herkesin kabul etmesi gerekiyor. Yeni koşullarda her şey değişmiş durumdadır. Erbil-Bağdat ilişkileri de yeni bir gözle değerlendirilmelidir. Kürdistan bölgesi, Irak’ta siyasi sürecin ilerlemesini ve hakim olmasını arzu ediyor. Siyaset belirleyici olursa birlikte yaşama imkanı olabilir. Ancak gelecekteki Erbil-Bağdat ilişkilerinin seyri için yeni bir mekanizma oluşturulmalıdır. Zira sorunların temel ekseni değişmiştir” değerlendirmesinde bulundu.

Barzani, İtalya Erbil Başkonsolosu Karmilo Fikaro’yu kabulünde yaptığı konuşmada ise Irak’ta çatışmalar nedeniyle evlerinden olan binlerce sığınmacının ciddi sıkıntılarla karşı karşıya olduğunu ifade etti. Merkezi Bağdat hükümetin, sığınmacılara yardım noktasında sorumluluğunu yerine getirmediğini aktaran Barzani, bütün yükün Kürdistan bölgesi hükümetinin omuzlarında olduğunu kaydetti. Barzani, Iraklı sığınmacılara destek için uluslararası camianın ve yardım kuruluşlarının daha aktif olmasını istedi.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
526 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.